סיפור פשוט

       בלוג

ספרים מכל הסוגים ולכולם!

כשאנחנו הולכים לחנות ספרים, אנחנו מחפשים בדרך כלל ספרי קריאה. הם יכולים להיות בנושאים שונים- ספרי מתח, ספרים רומנטיים ואולי אפילו ספרי שירה, אך הם לרוב מוגבלים לאלה שמסודרים על הדוכנים שבמרכז החנות.

אבל אם רק נציץ על הקירות מסביב, נראה שיש אינספור סוגי ספרים שאנחנו נוטים לפספס את קיומם, ואולי הם דווקא עשויים לעניין אותנו. אז... זה הזמן לגלות אותם!

קרא עוד

כתיבת ספרי ילדים
בעשורים האחרונים, ילדים קוראים פחות, אפילו הרבה פחות. ועדיין - ילדים הם בין הקהלים הקוראים ביותר שיש. אם כך, מה הסוד לכתיבת ספרי ילדים טובים באמת?

קרא עוד

עלייתם של הספרים האלקטרוניים: היתרונות והחסרונות של קריאה דיגיטלית

בעידן הטכנולוגיה המתקדמת, השתנה רבות גם האופן בו אנו קוראים ספרים. לצד הספרים המודפסים המוכרים והאהובים, אנחנו חוזים בעלייתם של הספרים האלקטרוניים, שפתחו את השער לחוויית קריאה מתקדמת וטכנולוגית. אך האם הבשורה באמת גדולה כל כך? האם הספרים הדיגיטליים אכן עתידים לדחוק מן העולם את הספרים המודפסים?

קרא עוד

השפעת האדריכלות על הספרות: ספרים הממזגים את שני התחומים

אדריכלות היא הרבה מעבר לתכנון מבנים. היא נוגעת עמוק בנימי תרבויות, מושפעת מהן ומשפיעה עליהן. משקפת שינויים חברתיים ותרבותיים ולעתים גם מייצרת כאלה בעצמה. לא בכדי, היסטוריונים וארכיאולוגים משתמשים רבות במבנים כדי ללמוד על חברות קדומות, על אופי הקהילה, מנהגיה ועוד.

קרא עוד

כיצד לזהות ספר פסיכולוגיה מוצלח: המפתחות להבנה מעמיקה
פסיכולוגיה היא המדע המתעסק בחקר התהליכים הנפשיים והתנהגות האדם, זהו תחום ששובר גבולות ומציע רפרטואר עשיר של כלים להבנת הפנים האנושיות. במאמר זה, נסקור את מדף ספרי הפסיכולוגיה ונחשוב על הדרכים להקנות ערכים מוסריים והבנה עצמית עמוקה באמצעותם.

קרא עוד

המומלצים שלא חשבתם עליהם – ספרים מומלצים לילדים צעירים
רוב הילדים בגילאי 3-4 עדיין לא קוראים באופן עצמאי, אך גם להקשבה לסיפורים יש חשיבות גבוהה ומשמעותית בהרחבת האופקים וההתפתחות של הילדים והילדות.

קרא עוד

עיר מקלט וספרים בה הרבה: נפרדות מ- 2023 עם הספרים שליוו אותנו השנה
גם אם נדמה שהזמן עצר בשנת 2023, לפחות מאז ה־7 באוקטובר, השעון המשיך ללכת והשנה הגיעה לקו הסיום הקלנדרי שלה. כל רגע מהשנה הזו, מיומה הראשון ועד ליומה האחרון, רווי במעגלי חיים שלמים. המציאות השנה עלתה על כל דמיון שראוי לו שישאר בספרים. אבל מילים וסיפורים ממשיכים להיברא מחדש גם בימים של שתיקה ואילמות, וכך ליוותה אותנו השנה תחושה עמוקה של תודה והוקרה על הספרייה שלנו - הספריה המשמשת כעיר מקלט עבורנו ועבור רבים מכםן. השנה המשכנו להאחז בחלל החנות, בספרייה וביצירה ובמפגש האנושי שהן מאפשרות. 

קרא עוד

איורים בספרי ילדים – הרבה יותר מסתם תמונות!

האיורים המלווים את ספרי הילדים הם יותר מסתם תמונות צבעוניות שמלוות את הטקסט. האיורים מספקים מימד נוסף לסיפור; הם כלי חזותי רב חשיבות שמשמש את הילדים ככלי נוסף להבנת הסיפור, הם מעניקים צבעוניות וחיות לדמויות הכתובות ומשפרים את הקשר בין הטקסט לבין הקורא.

האיורים מסייעים לילדים לגבש ולהשלים את התמונה (תרתי משמע...), פותחים את עולמם לסגנונות שונים של הצגת הידע המועבר ותורמים רבות לפיתוח הדמיון והיצירתיות שלהם.

קרא עוד

למה לא כולם אוהבים לקרוא ספרים? ואיך זה יכול להשתנות?

ישנן סיבות רבות לקרוא ספרים. מדוע אם כך לא כולם אוהבים לקרוא? כדי לענות על כך, ננסה להבין מהם האתגרים המקשים על חלק מהאנשים להתחבר לקריאת ספרים, ונבדוק האם וכיצד ניתן לפתור אותם?

 

קרא עוד

הקסם המתמשך של חנויות הספרים

בעולם הנשלט על ידי מדיה דיגיטלית ומסכים, אי אפשר להפריז בחשיבותן של חנויות הספרים.

החנויות הפיזיות וגם הדיגיטליות משמשות כמעוזי ספרות ומטפחות תרבות ספרותית תוססת.

בתוך עולם מהיר ומיידי, החנויות מספקות סביבה שקטה ומעמיקה המזמינה אליה ילדים ומבוגרים כאחד להשכיל ולצלול לסיפורים חדשים.

קרא עוד

לשמור על הקסם: ספרים בעולם המונע על ידי מדיה חברתית

ככל שפלטפורמות המדיה החברתית ממשיכות לשלוט בנוף הדיגיטלי, השפעתן על היבטים שונים של חיינו רק עולה והיא אינה מוטלת בספק. תחום אחד כזה שחווה שינויים משמעותיים הוא עולם הספרים, בעיקר ספרי ילדים ונוער.

אז איך רותמים את הילדים אל המילה הכתובה ואיך ומדועאנו מתעקשים לשמר את הספרים כחלק משמעותי מחיינו?

קרא עוד

הפייג' טרנר המושלם: מדריך לבחירת ספרי ילדים

בחירת הספר האידיאלי עבור ילדכם הוא צעד מכריע בטיפוח אהבתם לקריאה ופיתוח מיומנויות אוריינות חיוניות. בחירה נכונה יכולה לעורר סקרנות, דמיון והערכה לכל החיים לספרות. מאמר זה ידריך אתכם בתהליך בחירת ספר שמעניין ומתאים לילדכם תוך מתן טיפים לעידוד בחירות עצמאיות.

קרא עוד

תחנות בחייה של לאה גולדברג

לאה גולדברג היא בין המשוררות המוכרות, החשובות והאהובות בישראל וכלת פרס ישראל לספרות לשנת 1970. גולדברג היא משוררת, סופרת, מחזאית ומתרגמת שכתבה ספרים ושירים רבים לילדים ולמבוגרים, והייתה גם פרופסור לספרות כללית והשוואתית באוניברסיטה העברית בירושלים.

קרא עוד

ספרי שירה

ספרי שירה תופסים מקום ייחודי בעולם הספרות, שכן יש בהם יכולת לעורר רגשות ומחשבות עזים אצל קוראיהם דווקא במילים מעטות ומדודות. השפעה עוצמתית זו יכולה להוביל לשינויים עמוקים בפרספקטיבה של הפרט על החיים.

קרא עוד

סולמות וסיפורים //  מילכה בסל // שבוע הספר 2023

המיצב האינטראקטיבי  סולמות וסיפורים - interspacing של האמנית מילכה בסל מתייחס לחללים האינסופיים של הסיפורת והמרחב הנפער בינה לבין הקוראים. לכבוד שבוע הספר 2023, הסולמות של בסל, שהוצגו בעבר במוזיאון ניוארק, ארה״ב, מוצגים לבחינה מחודשת בחלל חנות הספרים 'סיפור פשוט', בשיתוף עם האמניות אורו צרפתי ושחר קרמר.

קרא עוד

למצות את הפוטנציאל: ספרי פסיכולוגיה לצמיחה והתפתחות

ספרי פסיכולוגיה נחשבו זה מכבר לכלים חיוניים במרדף אחר צמיחה והתפתחות אישית. על ידי הצעת תובנות יקרות ערך על התנהגות, רגשות ודפוסי חשיבה אנושיים, ספרים אלה יכולים למלא תפקיד מרכזי בסיוע לאנשים לנווט את חייהם בצורה יעילה יותר.

קרא עוד

ספרים

בעולם שהולך והופך למהיר יותר ומלא מתח, מציאת דרכים יעילות להירגע היא חיונית. דרך יעילה מאד (אך במחוזות רבים מידי גם נשכחת ונדירה) להפגת מתחים היא בקריאת ספרים. צלילה לתוך סיפור נוגע ללב על נערה אדמונית מחווה ירוקה או בחירת ספר מצחיק ומשעשע שירומם את רוחכם הן דרכים מובטחות להתנתק מרחשי יומיום מעיקים לטובת שלווה מבורכת ונחוצה במיוחד לכולנו.

קרא עוד

חנות ספרים

דויד גרוסמן הוא חתן פרס ישראל לספרות לשנת תשע"ח (2018) ומגדולי הסופרים בישראל. הוא סופר, מסאי, משורר ומחזאי ישראלי.

רבות מיצירותיו מהוות אבן דרך בספרות ובתרבות הישראלית ורבות מיצירותיו אף תורגמו לשפות רבות ופורסמו ברחבי העולם.

קרא עוד

האם אפשר ללמוד לבשל רק מספרי בישול?

הגעתם אל הרגע הזה בחיים; אתם עומדים בדירה השכורה החדשה, מול מטבח ריק, בפעם הראשונה בחיים. האוכל של אמא נגמר לפני כמה ימים, כבר הזמנתם אוכל שלוש פעמים השבוע ויש גבול. אין ברירה, הגיע הזמן ללמוד לבשל. מה עושים?

קרא עוד

הקסם של עולם הפנטזיה – לא רק בספרים לילדים ונוער!

ספרות פנטזיה היא סוגה ספרותית פופולארית. מקור הסוגה בסיפורי מיתולוגיה, וגם הפנטזיה המודרנית מושפעת רבות מסיפורים אלה. ספרות הפנטזיה זכתה לדימוי של ספרות לילדים ולנוער, אך האמנם כך הדבר?

קרא עוד

משהו חדש מתחיל – הספרים המומלצים מהשנה שחלפה

הרבה ספרים הם על זמניים, אבל גם הקלאסיקות הגדולות ביותר היו חדשות ולא מוכרות בהתחלה, לפני שהפכו לספרות מופת. הפעם, לכבוד השנה החדשה, מצאנו עבורכם ספרים שראו אור  , במהלך שנת 2022 ואולי יום אחד עוד יהפכו לקלאסיקות מן השורה.

קרא עוד

חשיבות קריאה והרגלי קריאה בקרב ילדים

בכל שנה מתפרסמים אינספור ספרים לילדים ונוער (שרבים מהם תמצאו גם אצלנו בסיפור פשוט), ומתווספים לספרות הילדים הקלאסית המהווה נכס צאן ברזל בתרבות . למרות זאת, הרגלי קריאת ספרים בקרב ילדים ונוער נתונים במגמת ירידה מטרידה בשנים האחרונות.

קרא עוד

ספרי ילדים ונוער

בין הטלוויזיה, האקס בוקס והאייפד, יש ילדים שאוהבים גם לקרוא, וזה חשוב, אולי אפילו יותר ממה שאנחנו חושבים.

קרא עוד

ספרי מקור
ספרי פרוזה מצוינים מגיעים מכל העולם, אבל לספרות מקור יש קסם משלה. אחת התחושות הנוגעות והמרגשות היא לפתוח ספר ולמצוא את עצמנו מטיילים במקומות שאנחנו מכירים (לפעמים אפילו במחוזות ילדותנו), ולפגוש דמויות עם אופי שרק ישראלים יוכלו להזדהות איתו.

קרא עוד