בלוג

סיפורי ילדים

אנחנו ממשיכים עם הז'אנר המרגש של ספרי ילדים ונוער . היום נעסוק בחלק ממקורות ההשראה שיצרו יצירות ספרותיות מופלאות עבור ילדי כל העולם, ספרי ילדים ונוער שלעיתים הסיפור שעומד מאחוריהם ראוי להפוך לספר בפני עצמו.

קרא עוד

אין כמו ספרים במתנה: המלצות לחגי תשרי

חיפשת מתנה יפה, מקורית ומשמחת לדודים שמארחים, לסבתא וסבא, להורים, לאחייניות או לחברים, והתקשית למצוא? יותר מדי ספרים לבחור מתוכם, ומעט מדי זמן? לכבוד חגי תשרי שבאים עלינו לטובה, החלטנו לעשות סדר בספרים המעולים שרו אור לאחרונה, כי אין הזדמנות טובה יותר מרשימת המלצות לשנה החדשה.

קרא עוד

סיפור פשוט

קטגוריית ספרי הבישול הפכה לפופולרית מאוד בשנים האחרונות. ספרים רבים מגיעים למעמד של רב-מכר וכותביהם הופכים לכוכבים כאשר כתיבת הספר מצטרפת לפעילות ענפה במדיות נוספות.

בעידן שבו המידע הדיגיטלי נגיש כל כך, מפתיע שדווקא ספרי הבישול שומרים על היוקרה והשיק. הסיבה לכך לא נעוצה בהכרח במתכונים הכתובים בספר, אלא לעתים קרובות דווקא בכל השאר.

קרא עוד

הקיץ היפה: ספרים שכדאי לקחת לחופשה

הקיץ הגיע במלוא עוזו, ואחרי שנתיים של הסתגרות נדמה שכל מה שאנחנו רוצות זה לנסוע למקום אחר, עם מטען קל, לקרוא ספר טוב ברכבת, במטוס או בחוף ולהתמסר לחופש. רבים ורבות מכן שואלים אותנו "איזה ספר הייתן ממליצות לקחת לחופשה?" – אז החלטנו לרכז כאן את כל ההמלצות שלנו לעונה החמה, את הספרים שקראנו בחופשות ונהנינו מהם ואת אלו שאנחנו מתכננות לקחת לחופשה הבאה.

קרא עוד

איך לעודד קריאה בקרב ילדים

לספרי ילדים יש חלק חשוב בהתפתחות הדמיון, השפה, יכולות הריכוז והקשב ואפילו בתקשורת עם ההורים. הילדים פוגשים אותם החל מימיהם הראשונים כספרי תמונות פשוטים, ומתבגרים יחד איתם עד לספרי המבוגרים. בעבר, הילדים נהגו לקרוא דרך קבע והרבה. היום, בעולם הדיגיטלי, את מקומם של הספרים תפסו משחקי המחשב, סדרות הטלוויזיה והמסכים בכלל. אז האם חשוב בכלל לגרום לילדים לקרוא? ואיך אפשר לעזור להם להתחיל?

קרא עוד

ספרים

ספרים רבותיי, ספרים! הם קיימים בחיינו משחר ההיסטוריה, הם מופיעים בכל גודל, עובי, צורה ונושא. יש ספרים לילדים, ספרים למבוגרים, ספרי פילוסופיה והגות ורומנים רומנטיים, ספרים כבדים וקלילים. ומה שכל כך מיוחד בהם – כל אחד יכול למצוא ספרים שמעניינים אותו.

קרא עוד

איך לעודד ילדים ונוער לקרוא ספרים

בכל כמה שנים יוצא דו"ח עם הנתונים העגומים של קריאה בקרב ילדים ונוער ומביע חשש לעתיד הקריאה. אנחנו בסיפור פשוט כבר יודעים מזמן, שהמפתח לקריאה של ילדים ונוער נמצא בבית, ובכוחם של ההורים לשנות את הנתון הזה, לפחות אצלכם בבית.

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם שרי שביט

המשוררת והסופרת שרי שביט היא אחת הנשים שפעילותן המגוונת בשדה הספרות ממלאת אותנו בהשראה. ריבוי הפנים שלה מתגלם בכתיבתה: היא כותבת שירה נפלאה, מלאת כאב ויופי, ולצד זה רומנים סוחפים. נוסף על כך, היא עורכת את כתב העת הוותיק מאזניים (יחד עם תמר מרין), מנחה סדנאות כתיבה, עיתונאית ואוצרת אירועי תרבות.

קרא עוד

וּסְפָרֵינוּ שׁוֹעֲטִים הַחוּצָה: נפרדות מ־2021 עם רשימת ספרים שליוו אותנו השנה

 חובב הספריםהמעורר –  הרפתקת דפוסהאוסף הבלתי נראה, מהפכת הדפוס הערבימוכר הספרים מקאבול ועוד ספרים נערמו השנה על מדף חדש בספרייה שלנו. המדף עדיין נטול שם אבל קל לזהות אותו מרחוק, והוא מוקדש לספר המודפס, לחובבי הקריאה ואוהבי המילה הכתובה, ולנו, מוכרות הספרים.

קרא עוד

אובייקט ספר: ספרי מאיירים בעקבות סיפור פשוט מאת ש״י עגנון // שבוע האיור 2021
זו כבר השנה השביעית(!) שבה אנחנו משתתפות בשבוע האיור, ומזמינות אמנים ואמניות לתת פרשנות חזותית חדשה לרומן סיפור פשוט מאת ש"י עגנון, שעל שמו קרויה החנות. מדי שנה הופך חלל החנות גם לגלריה שמקימה לתחייה את סיפור האהבה הבלתי אפשרי בין הירשל, בלומה ומינה. האיורים של היוצרים/ות המשתתפים מעניקים צבע וצורה לרגעים חסרי השם שבין השורות.

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם דגנית דיליאן
לפני כמה שבועות קיבלנו שני ספרים של הוצאה עצמאית חדשה ומסקרנת עם שם מסתורי: ספריית רות. הספרים, פרחים מלאכותיים והשפית, הרשימו אותנו בעיצוב המוקפד שלהם, ונהנינו מאוד מהקריאה בהם, מהטעם המשובח שמשתקף בהם ומאיכות התרגום וההפקה. מתוך סקרנות ורצון להכיר את ההוצאה מקרוב, פנינו לדגנית דיליאן - המו"לית שהקימה את ההוצאה והעורכת הראשית, עם כמה שאלות על הספרייה שלה, על עתידו של הספר המודפס ועל ההשראה למו"לות עצמאית. 

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם שירן תמרי
בחודש שעבר נפרדנו משירן, שעבדה איתנו בחנות יום־יום בשנתיים וחצי האחרונות ומילאה אותה בצבעים וביופי, בפרוזה נהדרת ובספרי אמנות משובחים, ובשיחות רבות השראה על ספרות, תרגום, אמנות ועיצוב. בין האריזות והסידורים לקראת המעבר לפירנצה, ביקשנו ממנה לענות על כמה שאלות על החדרים מלאי הספרים שלה.

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם אלינוער ברגר
לכבוד חודש נשים בתרגום, בחרנו להתייחס למי שגורמות לכל זה לקרות, למתרגמות, ופנינו אל אלינוער ברגר - אחת מהמתרגמות המוכשרות ביותר לעברית, שאחראית בין השאר לתרגומים עבריים של וירג'יניה וולףטוני מוריסון וקאזואו אישיגורו - בבקשה לקבל הצצה לספרייה שלה ולעולמה של מתרגמת. 

קרא עוד

ספרים אלקטרונים או ספרים מודפסים
עולם הספרים מתפתח ומתקדם יחד עם הטכנולוגיה שלנו כבני אדם. הדרכים לקרוא רומנים מסעירים, ספרי מתח מרגשים או פיסות היסטוריה עתיקות יומין מתאפשרות כיום באמצעות ספרים מודפסים אך גם על ידי ספרים אלקטרונים.

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם מור כהן־רז
לעיתים נדירות מאוד אנחנו טורקות את דלת החנות באמצע היום ויוצאות ביחד כצוות לגלות ולהתנסות בדברים ובמקומות חדשים. ההזמנה לבקר באוסף ספריית הורודיש לתולדות הספר בספריית סוראסקי הייתה רגע נדיר כזה, שבזכותו בילינו כמה שעות בין מדפים וספרים עתיקים ונדירים. מזל שהספרים שלנו בחנות תמיד מחכים שנחזור אליהם.

קרא עוד

מקומי ועצמאי: מומלצי סיפור פשוט לחודש הספר והקריאה

בפתחו של חודש הספר והקריאה בחרנו עשרה ספרי מקור נהדרים – פרוזה, שירה, מסות, בישול וספרי ילדים – שאנחנו אוהבות ושמחות להמליץ עליהם.

קרא עוד

צילום: הילה הראל
הפעם זוהי הצצה לספרייה של אורי יואלי וננה אריאל. סופר וסופרת, מוציאים לאור, חוקרי תרבות, רטוריקה והיסטוריה, שניהם יחד וכל אחד לחוד מרחיבים את חללי היצירה והעשייה  הספרותית המקומית מתוך אמנות החיים. הזמנו אותם לספר לנו על הפרוייקטים החדשים שלהם, ולתת לנו הצצה אל הספריה הביתית ואל פינת העבודה המשותפת שלהם בדפוס בית - הוצאה לאור זעירה שהקימו יחד ואת הספרים שרואים אור בהוצאת 'דפוס בית' אנחנו מחזיקות בחנות קרוב ללב.   

קרא עוד

עבודת הלב: נפרדות מ־2020 עם רשימת ספרים שליוו אותנו השנה
 אם בימים רגילים נדמה שלהחזיק חנות ספרים עצמאית זה מעשה כמעט בלתי-אפשרי, השנה החולפת לימדה אותנו על כוחה של הספרות בזמן משבר ועל הזכות הגדולה של כל אחת מאיתנו להיות ולהימצא לצד ספרים, להחליף ולרענן מחשבות בעקבות סיפורים ולהתוודע לדמויות ספרותיות חדשות. אנחנו מבקשות לחתום את השנה בנימה אינטימית, וברשימת ספרים מומלצים שליוו כל אחת מאיתנו באופן אישי, ספרים שניחמו ונתנו לנו השראה.

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם שחר סריג
הגיעה לאוזנינו השמועה שלאמן הרב־תחומי שחר סריג, שבוודאי מוכר לכם מהאיורים המקסימים לספר שיבויה ושיקויה עפות למדבר (דפוס בית), יש ספרייה נהדרת. עם פתיחת התערוכה חנויות ומלאכות - בעקבות 'סיפור פשוט' מאת ש"י עגנון אצלנו בחנות במסגרת פסטיבל האיור 2020, פנינו אליו עם כמה שאלות ספרותיות ובקשה לקבל הצצה אל הספרייה הביתית ואל פינת העבודה שלו.  

קרא עוד

חנויות ומלאכות // בעקבות 'סיפור פשוט' מאת ש"י עגנון // פסטיבל האיור 2020

כמדי שנה, גם הפעם אנחנו משתתפות בפסטיבל האיור. במסגרת התערוכה שתתקיים אצלנו בחנות, מאיירים/ות ואמנים/ות יגיבו לטקסטים נבחרים מתוך הרומן סיפור פשוט מאת ש"י עגנון

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם הדר מקוב-חסון
הדר מקוב היא סוכנת ספרותית, אוהבת לאכול ולקרוא ואובסיבית במיוחד בכל הנוגע לתיאורי אוכל בספרים. בבלוג שלה מטבח קריאה תוכלו למצוא בין השאר המלצות קריאה לפרוזה קולינרית, מתכונים, חנויות ספרים ועוד. אנחנו עוקבות אחרי הרשימות שלה באדיקות וחשבנו שיהיה מעניין להתבונן מקרוב על הספרייה וחדר העבודה שלה ולחוש בטביעות האצבע של סוכנת ספרות. 

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם יניב איצקוביץ'
לכבוד צאת הספר החדש, אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו, הזמנו את יניב איצקוביץ' לספר לנו קצת על הקריאה שלו בחודשים האחרונים, ולתת לנו הצצה אל הספריה הביתית שלו ואל פינת העבודה ממנה נכתבים הספרים. 

קרא עוד

חדרים מלאים ספרים עם טל ניצן
פנינו אל טל ניצן - משוררת, מתרגמת, סופרת ועורכת מהמוכשרות ביותר במחוזותינו - בבקשה לקבל הצצה לספרייה ולפינת העבודה שלה. את ספרה האחרון, הנוסעת האחרונה, קראנו בשקיקה, ושמחנו לקבל הצצה אל הפרויקטים החדשים שהיא עובדת עליהם.

קרא עוד

"דיאגנוזה" - קוסטיה פרמיאקוב בעקבות 'סיפור פשוט' של עגנון // שבוע האיור 2018
זו השנה הרביעית בה אנחנו לוקחות חלק בשבוע האיור ומארחות תערוכה הנותנת פרשנות חזותית לספר "סיפור פשוט" של ש"י עגנון

קרא עוד