ספרי פסיכולוגיה ואמנות המשמעות בסיפור פשוט – אל תוך מעמקי נפש, רוח וגוף

ספרי פסיכולוגיה ואמנות המשמעות בסיפור פשוט – אל תוך מעמקי נפש, רוח וגוף

סיפור פשוט נובמבר 13, 2022

ספרי פסיכולוגיה ורוח הם סוגה יוצאת דופן. מצד אחד מדובר בספרות מקצועית לכל דבר בתחום מורכב בו לוקח שנים של לימודים אקדמיים כדי לקבל הכשרה ותואר של מטפלים. אך מצד שני, מדובר בידע מרתק ומעניין הנוגע בדרך שבה נפשו של כל אחד מאיתנו מורכבת, או כיצד מוחו של כל אחד מאיתנו עובד, תלוי לאיזו גישה פסיכולוגית אתם מתחברים יותר...

ריכזנו עבורכם מספר ספרי פסיכולוגיה ורוח מומלצים, דווקא מאלה שבדרך כלל לא תופסים את מרכז המדף, אך ללא ספק מצדיקים התעמקות והתמסרות.

 

פסיכולוגיה ורוח היא קטגוריה מגוונת ורחבה של ספרים בתוך עולם הספרות המקצועית, בין היתר, משום שלא תמיד מדובר בספרות מקצועית לשמה. ספרי פסיכולוגיה יכולים להיות ספרים על פסיכולוגיה, כאלה המספרים לנו על עיקרי גישת הפסיכואנליזה מחד או על פסיכולוגיה חיובית מאידך, ישנם ספרי פסיכולוגיה המביאים סיפורים מהקליניקה, יש המתמקדים בפסיכולוגים עצמם ועוד.

ספר פסיכולוגיה, למרות שעל פי רוב לא מסופר בהם סיפור עלילתי מותח עם גיבורים שנבנו במיוחד כדי להתחבב עלינו (גם על זה אפשר לקרוא בספרי פסיכולוגיה ורוח...), יכולים להיות מרתקים ושואבים לא פחות, כי הם עוסקים בקשר שבין נפש, רוח וגוף  של אדם, ונוגעים למעשה בכולנו.

 

ספרי פסיכולוגיה ורוח מומלצים

אספנו עבורכם כמה ספרי פסיכולוגיה ורוח מומלצים שתוכלו למצוא בסיפור פשוט אשר מדגימים בין היתר את המגוון שניתן למצוא בקטגוריה זו:

 

אנא – אנתולוגיית טיפול / עורכים:  קמה שיר ויואב גלבוע

נתחיל דווקא מספר שירים. כמו שאמרנו, ספרי פסיכולוגיה ורוח יכולים להיות הרבה מעבר לספר על פסיכולוגיה. במקרה של הספר אנא, מדובר באוסף שירים שעוסק על פי רוב ביחסים בין המטפלים והמטופלים. בין אם כהצצה לעולם הפנימי של המטופלים והיחס שלהם אל המטפלים, ובין אם בהתבוננות בכיוון ההפוך, מהמטפל למטופל. בספר ישנם שירים של 92 משוררות ומשוררים ישראלים ביניהם משוררים ותיקים מן המניין כמו רוני סומק, ואף אמנים החוטאים בשירה אך מגיעים מתחום הפסיכולוגיה כמו אורין רוזנר או קמה שיר שגם הייתה שותפה בעריכת הספר.

 

שלטון האושר – איך מדע האושר שולט בחיינו

אדגר קבאנאס, אווה אילוז

"העיקר להיות מאושר", היא סיסמה שהפכה להיות פופולרית ולגיטימית בדור האחרון כפי שלא הייתה מעולם. העיקר בתקופות קודמות היה אחר לגמרי, העיקר הבריאות, העיקר הילדים, העיקר שיש איפה לישון ומה לאכול. אך בתקופת השפע של היום, העיקר זה להיות מאושר.

מה רע? ובכן, תלוי מי מחליט מהו האושר, איך "צריך" להגיע אליו ומה המחירים שנדרשים לשלם בדרך. "שלטון האושר" הוא ספר שובר מוסכמות שמטיל ספק בכוהני האושר ובמדע האושר המודרני ובודק איך הקשר בין פסיכולוגים, כלכלנים, מנטורים של התפתחות עצמית ובעלי שררה והשפעה נוספים השפיעו על חיי היומיום שלנו ואף השתמשו בדיכוי וכוח "בשם האושר" על מנת לקדם את האינטרסים שלהם. התכוננו לטלטלה.

 

מחשבת הלב ונשמת העולם

ג'יימס הילמן

ג'יימס הילמן, מתלמידיו הראשונים והקרובים ביותר של קארל יונג (שלו שמור מקום של כבוד בכל פעם שמוזכרים ספרי פסיכולוגיה ורוח) נחשב למייסד אסכולת "הפסיכולוגיה הארכיטיפית" שהיא גישה פסיכולוגית כמו גם תנועה חברתית שקוראת תיגר על הפסיכולוגיה המודרנית על כל ענפיה השונים עם הטענה כי יש להתבונן מחדש בפסיכולוגיה ולהוציא אותה מתוך חדר הטיפול והקליניקה אל נוכחות בעולם עצמו, ומכאן גם שם הספר, מחשבת הלב ונשמת העולם, המחברים שני עולמות לכדי משנה אחת המשלבת ביניהם.

 

נהגה בחשכה

ונדה יוקנייטה

בספר זה מביאה יוקנייטה את הסיפורים המרתקים שאספה בשיחות עם ילדים בבתי מחסה ברחבי ליטא. ילדים אשר הגורל לא האיר הם פנים: חרשים, עיוורים, פגועי מוח, עבריינים, ילדים במצוקה ועוד.

הספר מיועד גם לאנשי מקצוע העובדים הן עם ילדים והן עם מקרי סעד, החל מאנשי חינוך ועד עובדים סוציאליים, אך הוא מדריך חשוב ומרגש לכל מי שילדים וילדות  יקרים לליבם, הורים, מחנכים בבתי ספר, מדריכים בתנועות נוער כי עיקרו לתבתהליכים הנפשיים שילדים עוברים בסיטואציות שונות.

 

אמנות האהבה

אריך פרום

בספר פסיכולוגיה זה, פרום מתייחס למשנתו, שעל פיה "האהבה היא התשובה הבריאה היחידה המניחה את הדעת לקיום האנושי". ובמילים אחרות – נולדנו לאהוב. בספר פרום חושף את המכשולים ששמה החברה המודרנית בפנינו, מכשולים העומדים בינינו לבין האהבה הנכספת. זהו אינו ספר לפסיכולוגים בלבד, להיפך, הוא מיועד ואף חשוב לכל אדם, ועוסק בבעיות יומיומיות הנוגעות לכולנו.

 

מכתבים

זיגמונד פרויד

טוב, אי אפשר לכתוב מאמר על ספרי פסיכולוגיה מומלצים ולהעלם מאבי הפסיכואנליטיקה והפסיכולוגיה המודרנית – זיגמונד פרויד.

בגיל 17, כתב פרויד מכתב לחבר ללימודים בו הוא המליץ לחבר לכרוך ולשמור על מכתביו, כי "לעולם אי אפשר לדעת". מעניין האם כבר אז הוא ידע.

פרויד היה ידוע ככותב מכתבים פורה ביותר וניהל התכתבויות עם עשרות אם לא מאות אנשים במהלך חייו. ספר זה מציג מכתבים שנכתבו ל-70 מכותבים שונים, והוא מאפשר לנו הצצה אל צדדם פחות מוכרים באישיותו ובחייו של פרויד.

אסופת המכתבים המתפרסמת בספר זה היא יחידה מסוגה בעברית ונותנת מידע רב נוסף גם לאלה הבקיאים ביותר במשנתו של פרויד.

 

לסיכום

ספרי פסיכולוגיה ורוח הם, בלי שום הפתעה, ז'אנר מורכב. בסיפור פשוט תוכלו למצוא את מיטב ספרי הפסיכולוגיה והרוח, במגוון גישות ועבור קהילת קוראים וקוראות רחבה. . אם עוד לא צללתם מעודכם לתוך ספר ים מסוג זה, אנחנו ממליצות לכם מאד לאמץ את החוויה, מוזמנים לבחור את אחד מהספרים ברשימה, אותו ניתן לרכוש בחנות או להזמין באתר.