ספרי פילוסופיה בסיפור פשוט – הרבה לפני טרנד ההתפתחות האישית

סיפור פשוט

סיפור פשוט נובמבר 29, 2022

מה משמעות המושג פילוסופיה? ישנו התרגום מיוונית, שפירושו המילולי "אהבת החוכמה" ובמקביל ישנן לא מעט הגדרות לגבי מהות הפילוסופיה ותפקידו של הפילוסוף. אך בתוך סבך ההגדרות, אין הסכמה או הגדרה ברורה. זה בוודאי מה שהופך את הפילוסופיה, ואת ספרי הפילוסופיה לכל כך מרתקים ומעניינים, גם למי שלא זכה להתעמק בתחום זה בצורה אקדמית. ספרי פילוסופיה הם צוהר נפלא לעולם מלא, מגוון ועשיר בתוכן.

 

הפילוסופיה היא תחום ידע מעט יוצא דופן במאפיינים שלו. מצד אחד, על פי ההגדרה היבשה מדובר בתחום ידע מדעי. פילוסופיה גם עוסקת, באופן מוצהר וברור, במציאות, ובניסיון להבין אותה. היא משתמשת בלוגיקה, בונה טיעונים, מחפשת "הוכחות".

אך שלא כמו אחיותיה המדעיות, הפילוסופיה מבוססת על רעיונות שפעמים רבות מתקיימים בעיקר בתוך ראשו של הפילוסוף, יכולות להיות גישות שונות הסותרות אחת את השנייה ובכל זאת מתקיימות זו לצד זו, ואפשר בקלות לעבור מגישה אחת לגישה אחרת רק בגלל התפתחות התפישה האישית ולא בגלל נתונים מדעיים הסותרים או מפריכים את הגישה הראשונה.

התחום המרתק של פילוסופיה ושל ספרי פילוסופיה הולך אחורה בזמן עד ימי יוון העתיקה וממשיך להיות קיים ואף פופולרי גם בימינו. בסיפור פשוט יש מחלקה ענפה ועשירה של ספרי פילוסופיה מתקופות שונות. ריכזנו עבורכם 9 ספרי פילוסופיה מומלצים שיוכלו לתת לכם לצלול לעולמות המהות וההתבוננות העצמית, וכן להעניק לכם תפישה שונה על העולם, שלנו, ושל אחרים, עוד הרבה לפני שהמושג "התפתחות אישית" בכלל הומצא.

 

ספרי פילוסופיה בסיפור פשוט – הנה הרשימה שלנו:

 

בין שני עולמות / ז'קלין כהנוב

ז'קלין כהנוב, ילידת מצריים, סופרת, מבקרת, ואחת מהקולות החשובים בתרבות המקומית המודרנית. בספר זה מרוכזות מספר מסות שכתבה בנושאים שונים. הקטעים השונים בספר מאפשרים גם הצצה אל עולמה הפנימי של כהנוב, כמו גם אפשרות ליהנות מחדות מחשבתה ויכולת הניתוח המבריקה שלה לגבי נושאים רבים המקיפים אותנו בחיי היומיום כמו תפקידה של מוזיקה ביצירת שינויים חברתיים, מעמד האישה בחברה פטריארכלית ועוד.

כהנוב משלבת היטב בין תפישות פילוסופיות מתקדמות לבין עולמה והשקפתה המאד אישית.

  

 כל שצריך להיות אדם: מסע בפילוסופיה חינוכית – אנתולוגיה / עורך: נמרוד אלוני

פילוסופיה היא לפעמים מושג רחב מידי וכך גם ספרי פילוסופיה עוסקים לעיתים בתתי ז'אנר כמו זה העוסק בפילוסופיה החינוכית.

ספר זה לוקח אותנו למסע בעקבות הפילוסופיה החינוכית על פני מקומות וזמנים שונים שנראים רחוקים ומרוחקים אך בספר פילוסופיה זה נשזר כחוט השני הקשר ביניהם.

יהדות המקרא, בודהיזם, חכמי סין העתיקה, האיסלאם, הנצרות וגם קאנט, ניטשה, קאמי, בובר ועוד רבים וטובים, כולם זוכים לייצוג בספר פילוסופיה מקיף זה המספר את מסעה המופלא על פני מרחב וזמן של הפילוסופיה החינוכית.

  

המבנה של מהפכות מדעיות / תומאס ס.קון

פילוסופיה ומהפכות תמיד שיתפו פעולה בצורה טובה. רעיונות חדשים ביחד עם הרצון לשנות ולהפוך את הסדר הקיים ידעו לשלב כוחות ולצאת לקרב הרעיוני יד ביד.

אך מה קורה כשמדובר במהפכות מדעיות? כאן נדמה כי לפילוסופים אין מקום וכי המהפכות האלה נעשות בחשכת המעבדות בלבד. אך הניתוח של המבנה והמניעים של המהפכות המדעיות, ניתוח פילוסופי טהור, שופך אור שונה לגמרי על המתרחש. ספר זה, עשה מה שספרי פילוסופיה לא עושים בדרך כלל, והפך לרב מכר מיד עם יציאתו הראשונה בשנת 1962.

גם כיום, כשגם המהפכות המדעיות השתנו וגם ספרי הפילוסופיה, הוא עדיין רלוונטי ומרתק מתמיד.

  

17 נאומים / מרקוס טוליוס קיקרו

אי אפשר לדון בספרי פילוסופיה בלי לצלול לפילוסופיה של העולם העתיק.

מרקוס טוליוס קיקרו היה פילוסוף (מבין שלל תאריו השונים כמו פוליטיקאי, סופר, נואם ועוד), והיווה דמות מרכזית בשקיעתה של האימפריה הרומית, ואף חזה במו עיניו בקריסתה.

קיקרו היה ידוע בלוגיקה החריפה שלו, ביכולת השכנוע, בהבנה עמוקה של העומד מולו ובאומץ לומר את שיש על ליבו. כל אלה באים לידי ביטוי בנאומים המרוכזים בספר פילוסופיה מרתק זה, המאפשרים לא רק הצצה למשנה הפילוסופית שקיקרו טווה אלא גם הצצה לרוח התקופה המרתקת של האימפריה הרומית.

  

כה אמר זרתוסטרה / פרידריך ניטשה

אחת הקלאסיקות של הפילוסופיה המודרנית. ניטשה, אחד מהפילוסופים החשובים של התקופה המודרנית, בספר שעל פי דבריו הוא – "מחזיק את כל הפילוסופיה" שלו.

הספר הפך לרב מכר ולספר פולחן והוא מככב על מדפי ספרי הפילוסופיה בהוצאות מחודשות ותרגומים מודרניים כבר תקופה ארוכה.

ועם זאת, אנחנו ממליצים לבוא לספר פילוסופיה זה "נקיים". בלי להתחשב בהיסטוריה הענפה של הספר והפילוסוף שמאחוריו, פשוט כדי ליהנות בצורה בלי משוחדת מהרעיונות המובאים בספר זה.

  

מסה על המתנה / מרסל מוס

עוד חוקר והוגה דעות חשוב של העת המודרנית, שתפיסותיו על נתינה עדיין משמשות מקור השראה, מוקד לדיון ועניין רב החוצה גבולות, תרבויות ותחומים.

בספר פילוסופיה מרתק זה מגדיר מוס את ה'מתנה' כציווי משולש: לתת, לקבל, לגמול לנותן.

אין ספק שניתן ללמוד הרבה על משמעות הנתינה והקבלה בתרבות היהודית, הישראליתובמיוחד לאור החוזה המשולש שמתווה פה מוס ומשמעותו כלפי כל אחד מהצדדים.

  

הומניזם של האדם האחר / עמונאל לוינס

עוד התמקדות של הפילוסופיה והפעם ספר שעוסק באתיקה, שהיא תחום ההגות העיקרי של עמנואל לוינס.

לוינס מתכתב עם פילוסופים מהעת העתיקה החל מאפלטון דרך ימי הביניים בשיחות עם דקארט ועד העת המודרנית, בהתייחסות לניטשה, פונטי ואחרים.

בספר זה משתלבות הספרות והשירה בתוך רעיונותיו, ומקום של כבוד תופשת גם מחשבת ישראל.

לוינס בספר פילוסופיה זה סוקר את הפילוסופיה האתית, ואת המשמעות שלה על חיינו, על האחריות האנושית שאנו נושאים ועל הברית העתיקה עם עשיית הטוב.

  

נפש ומוח: יסודות הבעיה הפסיכופיסית

ישעיהו ליבוביץ

אחד מגדולי הפילוסופים של ישראל ודמות נערצת ושנויה במחלוקת באותה נשימה, באחת מהבעיות שמזמן חצו את תחום הפילוסופיה והיא הקשר בין הגוף והנפש.

במרכז הספר עומד מאמרו של ליבוביץ' "יסודות הבעיה הפסיכופיסית" והדיון המרתק סביבו.

  

מחשבות לעצמי / מרקוס אורליוס

נקנח עם העת העתיקה. מרקוס אורליוס מככב באינספור סדרות על רומא העתיקה, אך בדרך כלל כמצביא וקיסר, ופחות כפילוסוף. אך למנהיג הרומאי היה גם צד הגותי שנשען על פילוסופים שקדמו לו בעת העתיקה ואת משנתו זו ניתן ללמוד בספר זה.

  

לסיכום

קטגורית ספרי הפילוסופיה בסיפור פשוט, כמו ספרי הפילוסופיה עצמם, היא מגוונת ומורכבת, ומציגה בפני הקוראים  את הקלאסיקות המוכרות לצד ספרים מקצה המדף, את הפילוסופים הגדולים של זמננו לצד ענקי התרבות העתיקה, והכל מוגש בצורה מרתקת ונגישה לקריאה. זהו סוד הקסם של ספרי הפילוסופיה.