חשיבות קריאה והרגלי קריאה בקרב ילדים

חשיבות קריאה והרגלי קריאה בקרב ילדים

סיפור פשוט מרץ 13, 2023

בכל שנה מתפרסמים אינספור ספרים לילדים ונוער (שרבים מהם תמצאו גם אצלנו בסיפור פשוט), ומתווספים לספרות הילדים הקלאסית המהווה נכס צאן ברזל בתרבות . למרות זאת, הרגלי קריאת ספרים בקרב ילדים ונוער נתונים במגמת ירידה מטרידה בשנים האחרונות.

 

בעידן המסכים, כאשר התכנים נגישים לילדים בזמינות גבוהה וללא מאמץ, ילדים והורים רבים מוצאים עצמם מקדישים את מרבית הזמן למסך במקום למילה הכתובה. במאמר זה ננסה להבין את היקף התופעה ומה ההשלכות שלה.

 

הרגלי קריאה בקרב ילדים, קצת מספרים

על פי נתונים שפרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת ביוני 2020, אשר בדק את הרגלי הקריאה של ילדים ובני נוער בישראל בגילי 7 עד 18 על פני פרק זמן של 4 שנים, נמצא כי כשני שליש מן הילדים ובני הנוער קוראים ספרים לפחות שעה אחת בשבוע, אך לאורך השנים בהן נערך הסקר, עלה שיעור הילדים ובני הנוער שאינם קוראים כלל מ- 6% ל-10%, וירד שיעור הילדים הקוראים לפחות 5 שעות בשבוע ב-6% (מ-33% ל-27%).

 

מן הנתונים עלה כי ילדים ובני נוער קוראים פחות מקבוצות גיל אחרות וכן עלו פערים משמעותיים בין ילדים ובני נוער דוברי עברית וערבית, כאשר דוברי הערבית קוראים בתדירות פחותה משמעותית מזו של דוברי העברית, עם שיעור של 14% מכלל המשיבים דוברי הערבית שאינם קוראים כלל.

 

כמו כן, סקר פיזה שנערך בקרב תלמידים בני 15 ברחבי העולם, ובודק עמדות של בני הנוער כלפי קריאה, מצא כי שיעור התלמידים בישראל הקוראים להנאתם דומה לזה של מדינות ה- OECD, וגבוה מרוב מדינות מערב אירופה. עם זאת, מן הנתונים עלה שבין השנים 2009 ל-2018, חלה בישראל וברוב מדינות ה- OECD ירידה בשיעור בני הנוער הקוראים להנאתם.

 

הנתונים, המתייחסים לשנים 2018-2014, כלומר טרם תקופת הקורונה, מציגים מגמת ירידה ישראלית ועולמית בקריאת ספרים בקרב ילדים.

 

קריאת ספרים לילדים ונוער בעידן המסכים

המסכים נגישים ונוחים לילדים בכל גיל. הם מושכים את תשומת לב הילדים בקלות כאשר הם מכניסים אותם לעולם ויזואלי צבעוני, תלת מימדי המציג אל מול עיניהם בצורה נגישה ובשפה מובנת דמויות וסיפורים מעניינים שהילדים מבינים ומזדהים איתם בקלות.

 

בשל כל אלה, לילדים קל מאוד להתחבר לעולם הזה בצורה מיידית, ללא חסמי כניסה או צורך בתיווך.

 

הספרים לעמת זאת, דורשים מהילדים מאמץ מסוג אחר. הם אמנם מאפשרים חיבור לתכנים, דמויות ואירועים, אך הם גם מצריכים את הילדים לדעת לקרוא כדי להבין את תוכן הספרים, או דורשים המתנה לתיווך של אדם מבוגר.

 

על מנת להבין את הספר נדרש פענוח עצמאי של המסרים המועברים אל הילדים מהשפה הכתובה אל עולם הדמיון וכל זה מתרחש בצורה הרבה פחות מיידית מזו המתרחשת במסכים, כזאת שדורשת ריכוז גבוה לאורך זמן, והרבה דמיון ויצירתיות.

 

בגילים הצעירים, כל אלה אינם יכולים להתרחש באופן עצמאי, וגם בגילים מבוגרים יותר, כאשר הרבה מהספרים לילדים ונוער מופיעים גם בפורמט של סרט או תוכניות טלוויזיה, ילדים רבים מוותרים על המאמץ הנדרש לשם קריאת ספרים ובוחרים במסכים הזמינים והמזמינים המקיפים אותם.

 

חשיבות הקריאה להתפתחות הילד

על פי פרופ' יעל דר מסגל התוכנית לתואר שני במחקר תרבות הילד והנוער באוניברסיטת תל אביב, לקריאת סיפורים מהגיל הרך, באופן שיטתי ועקבי, תרומה משמעותית להתפתחות הילד מההיבט הרגשי- חברתי ומההיבט הקוגניטיבי. הקריאה גורמת הנאה, מטפחת עניין, מעודדת סקרנות, מפתחת את הדמיון, מעשירה את אוצר המילים של הילד, מפתחת ביקורתיות ומטמיעה ערכים.

 

ניתן למצוא מחקרים רבים שמראים כי ילדים שנחשפו יותר לחוויות הקשב לסיפורים בגיל צעיר, הצליחו יותר בלימודים בהמשך. ספרות הגיל הרך מפתחת את כושר הריכוז ומרחיבה את אוצר המילים, כך גם ספרי ילדים וספרים לנוער.

 

השירה והסיפורים הכתובים בחרוזים יכולים לסייע בזכירת מילים ובזיהוי תבניות של מילים ומשפטים. עבור ילדים מעל גיל ארבע, ספרות הילדים משמשת גם כאמצעי להכיר מקומות אחרים בעולם ומסייעת להפעיל את הדמיון.

 

הסיפורים מסייעים לילדים גם להבין את רגשותיהם ורגשות של אחרים, והם לומדים דרך הספרים גם על צורות התמודדות של אחרים עם בעיות דומות לאלה בהן נתקלים גם הילדים.

 

הספרים חושפים את הילדים למגוון רגשות חיוביים ושליליים כאחד, באופן מוגן וממרחק מסוים. הם נותנים לילדים לגיטימציה לכל מנעד הרגשות הנעימים יותר ופחות, ויוצרים הזדמנות לבטא גם רגשות שליליים בצורה מקובלת ולגיטימית.

 

מבחינה חברתית, קריאת ספרים תורמת להתפתחות החברתית של הילד ומחזקת את השקפת העולם והנורמות החברתיות השולטות בחברה ובתרבות בה הוא חי.

 

אמנם חלק מהיתרונות המוצגים כאן, רלוונטיים לחשיפה למגוון סיפורים הן בפורמט כתוב והן דרך המסך, אך יתרונותיהם של הספרים כפי שניתן לראות כאן, נרחבים ומשמעותיים יותר, ועל רבים מיתרונות הספרים, אין המסכים יכולים לענות.

 

לכן, במיוחד בעידן בו קריאת ספרים לצרכי הנאה נמצאת במגמת ירידה מטרידה, והמסכים הופכים זמינים ומסיחי דעת יותר ויותר, חשוב במיוחד להיאבק בתופעה ולעודד הרגלי קריאה משמעותיים בקרב ילדים ונוער.

 

אנו בסיפור פשוט מאמינים בחשיבותה הגבוה של קריאה בקרב ילדים ונוער, ולכן אנחנו מציעים מגוון רחב של ספרי ילדים ונוער איכותיים ומרתקים שהילדים שלכם ייהנו לקרוא.

 

לטיפים והמלצות על שיטות לעודד קריאה בקרב ילדים ונוער, מוזמנים לקרוא כאן.

 

לצורך כתיבת מאמר זה נעשה שימוש ב"נתונים נבחרים על הרגלי קריאה של ילדים ונוער" שפרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת ב-18/6/2020,

 

בכתבתה של ד"ר שלי גפן (מרצה לתקשורת במכללה למנהל, אונ' תל אביב והאונ' הפתוחה) שפורסמה בפורטל הבריאות "הדוקטור" https://hadoctor.co.il/.

 

ובכתבתה של פרופ' יעל דר (סגל אקדמי בכיר בתכנית לתואר שני במחקר תרבות הילד והנוער, אוניברסיטת ת"א), "תרומת הספר להתפתחות הילד, שפרסמה הספרייה האזורית גדרות.