ספרי עיון בסיפור פשוט – עולם ומלואו בין הדפים

ספרי עיון בסיפור פשוט – עולם ומלואו בין הדפים

סיפור פשוט דצמבר 22, 2022

ספרי עיון, בשונה מספרי הפרוזה או השירה, הם ספרים המכילים הרבה מידע ומתמקדים בנושא מסוים, ניתן למצוא ספרי עיון בקטגוריות שונות ורבות והשם הכולל "ספרי עיון" מכיל בתוכו ז'אנרים רבים ותחומי דעת מגוונים בכל נושא כמעט. ספרי עיון לא רק מרחיבים את הדעת ומאפשרים להיחשף וללמוד לעומק נושאים מסוימים, הם גם מספקים לא פעם קריאה מרתקת וחושפים אותנו ליצירתיות ודמיון בדרך הצגת הברים גם אם מדובר בנושא "משעמם". הכיר את הקטגוריות השונות של ספרי העיון בסיפור פשוט.

 

על פי ההגדרה היבשה, ספר עיון, הוא ספר ששימושו העיקרי הוא לשם למידה יסודית ומחקר, והוא מתמקד בנושא מסוים ומוגדר. בכך הוא נבדל מסיפורת כללית.

אם נתרחק קצת מההגדרה היבשה נוכל להגיד שההבדל העיקרי בין ספרי עיון לבין פרוזה הוא שבספרי העיון למעשה אין עלילה, אלא מידע, והם לא מתבססים על דמיונו של הסופר, אלא על מחקר.

זו עדיין הגדרה חסרה מאד, משום שגם בספרי עיון אנחנו נתקלים בכתיבה קולחת, בהצגה יצירתית של הנושאים, לעיתים דרך סיפור עלילתי של ממש, תוך שילוב הפרטים והמידע באומנות רבה.

בנוסף, לכל ספר עיון, בכל תחום, תמיד תהיה את האג'נדה והאמירה הייחודית של הסופר שכתב אותו, והוא מציג לנו את העובדות כפי שהוא רואה אותן, תופש אותן ומבין את חשיבותן.

האם העובדה שספרי עיון מתמקדים בנושא מסוים ובמידע במקום בעלילה ובסיפור הופכת אותם למרתקים פחות? כלל וכלל לא. ספרי עיון הם חלק חשוב מכל מדף ספרים ויש לתת גם להם את הכבוד הראוי.


הכירו את קטגוריות ספרי העיון השונות בסיפור פשוט:

 

ספרי בישול ותזונה

ז'אנר שהפך פופולרי לפני מספר שנים ומאז לא יורד מגדולתו. הכוכבים של עולם הקולינריה כבר מזמן פרצו את תחום ספרי הבישול והפכו לסלבריטאים של ממש בתוכניות טלוויזיה, בלוגים ורשתות חברתיות.

ספרי בישול הם יצירה שלמה שהיא הרבה מעבר לאוסף מתכונים, פעמים רבות משולבים שם צילומים מרהיבים, סיפורים מרתקים, מקורות ומידע על מתכון מסוים ונגיעות אישיות.

לצד ספרי הבישול ניתן גם למצוא ספרי תזונה המעניקים לנו ידע על צורות שונות של תזונה, החל משילוב צומות ועד תזונה פירותנית.

ספרי הבישול עדיין משגשגים, והם הרבה יותר מאוספי מתכונים.

 

גוף ויוגה

גוף האדם הוא מכונה מרתקת ואף פעם אי אפשר ללמוד עליו יותר מידי. ספרי עיון בקטגורית גוף ויוגה מתמקדים, בין אם דרך היוגה ובין אם דרך תיאוריות שונות, דווקא על הקשר בין גוף ונפש, ועל יחסי הגומלין וההשפעה ההדדית שיש לאחד על השני, ומה אנחנו יכולים לעשות באופן מודע, גם בהפעלת הגוף וגם בהבנת הנפש כדי לחיות טוב יותר.

 

טבע ואקולוגיה

הטבע סובב אותנו כל הזמן, וגם אם רובנו מתגוררים בעיר, הטבע מוצא תמיד דרך להיות נכח בחיינו, גם כשאנחנו לא שמים לב.

ספרי טבע ואקולוגיה מגעים בצורות ותתי ז'אנרים רבים, החל מספרי ילדים, דרך מדריכים מסוגים שונים, ועד סיפורים השוזרים באומנות את הטבע בתוכם. כמו הטבע עצמו, כך גם ספרי העיון בנושא, כל אחד יכול למצוא את הנוף החביב עליו.

 

ספרי פילוסופיה

פילוסופיה יושבת על התפר שבין הגות לבין מדע. היא מנסה להתחקות ולהבין את הדפוסים והמניעים של המציאות הסובבת אותנו מצד אחד, אך נעדרת פעמים רבות כלים אמפיריים ומדעיים מצד שני. אולי זה מה שהופך את הפילוסופיה לכל כך מעניינת, שכל פילוסוף למעשה יוצר עולם בתוך עולם, בו הוא מצד אחד מתייחס למציאות הקיימת ומצד שני בונה עולם שלם של מושגים ושל סיבה ומסובב כדי להסביר אותה.

 

תאוריה וביקורת

בקטגוריה זו של ספרי עיון תוכלו למצוא תיאוריות בנושאים שונים הבאות לנתח מצב קיים ולהסביר אותו, בכל תחום אפשרי, מפמיניזם מזרחי ועד עתידנות. בנוסף, תוכלו למצוא פה ביקורת על תיאוריות מקובלות שכבר קנו להם דריסת רגל בשיח. בז'אנר זה, עמדתו והשקפתו הפרטית של הסופר משפיעות בצורה גורפת הן על התיאוריה המוצגת והן על הביקורת.

 

ישראל – פלסטין

נושא שיכול למלא לבד ספרייה שלמה. בקטגוריה זו תמצאו התייחסות לנושא המורכב ממגוון גישות, דעות ונקודות מבט, חלקן מפתיעות ומעניינות, וכמעט כולן מרחיבות את הדעת הרבה מעבר לידיעות החדשותיות שמהוות את מקור ההשפעה היומיומי שלנו לנושא.

 

ביקורת ספרות

ספרים המוקדשים בעיקרם לביקורת או נקודת מבט שונה על ספרים אחרים, בחלק מהספרים תוכלו למצוא מקבץ ביקורות על מגוון ספרים, ספרים אחרים יוקדשו בשלמותם למחקר, ביקורת, פרשנות או נקודת מבט על ספר בודד, על סוגות בספרות, על תרגום, על עולם האגדות ועוד ועוד.

 

ספרי היסטוריה

תשכחו מספרי ההיסטוריה שפגשתם בתיכון, עמוסים בתאריכים, אירועים וחומר לשינון. במדור ספרי ההיסטוריה בסיפור פשוט תוכלו למצוא נקודות מבט שונות, מרתקות, מפתיעות ולעיתים אף משעשעות על אירועים, אישים ומקומות בהיסטוריה שלה העולם.

 

דתות, מיתולוגיות ותורות המזרח

השיח הדתי בישראל נוגע לעיתים קרובות מיד בפוליטיקה, ומתמקד בעיקר ביהדות או ביחסים בין היהדות לאסלאם. אך במדור דתות מיתולוגיות ותורות המזרח תמצאו שיח שונה, ומגוון רחב יותר של גישות, דתות ופרשנויות, כולל התייחסויות מפתיעות למושגים כמו מיתולוגיה ישראלית או עיסוק במיתוסים בלי כפפות של משי.

 

מדע וטכנולוגיות

מדע וטכנולוגיה תמיד נתפש כנושא אקטואלי, אך כשמסתכלים על אירועים ופריצות טכנולוגיות דווקא בדיעבד, מקבלים לא פעם סקירה מרתקת שמעבר להסבר הטכנולוגי גם מסבירה כמה דברים על השינויים שהעולם עבר. במדור מדע וטכנולוגיות בסיפור פשוט תוכלו למצוא גם סקירה של העבר, גם מבט לעתיד, וגם התייחסות למדע עצמו.

 

לסיכום

ספרי עיון יכולים לספק לכם עולם ומלואו, שעות של קריאה מרתקת, מעשירה ומחכימה, גם אם אינם מתהדרים בעלילה מורכבת ושלל דמויות עגולות בעלות יחסי גומלין מורכבים.

שווה לבקר במחלקת ספרי העיון של סיפור פשוט, ולגלות עולם.