ספרים רבותיי, ספרים

ספרים

סיפור פשוט יולי 11, 2022ספרים רבותיי, ספרים! הם קיימים בחיינו משחר ההיסטוריה, הם מופיעים בכל גודל, עובי, צורה ונושא. יש ספרים לילדים, ספרים למבוגרים, ספרי פילוסופיה והגות ורומנים רומנטיים, ספרים כבדים וקלילים. ומה שכל כך מיוחד בהם – כל אחד יכול למצוא ספרים שמעניינים אותו.

 

קצת היסטוריה

כמו שכתבנו, ספרים קיימים מראשית ההיסטוריה. פחות או יותר.

זה פשוט כי "היסטוריה" מוגדרת החל מהזמן שבו הומצא הכתב – לפני זה מדובר בפרה-היסטוריה. אז בעצם כל ההגדרה של ההיסטוריה שלנו היא לפי התקופה שבה התחלנו לקרוא...

במשך הרבה מאוד שנים, כמעט כל הספרות שפורסמה היתה ספרות קודש (ששובצו בה מדי פעם יצירות חול כמו "שיר השירים", למשל, אחד מספרי השירה הטובים בכל הזמנים!). הספרים נכתבו ביד ובכמות מוגבלת, והקוראים היו בדרך כלל אנשי דת נבחרים שלמדו לקרוא. בעולם הנוצרי, למשל, הידע היה שמור בידי המוסדות הדתיים, ובפרט בידי אנשי כמורה שלמדו לקרוא. הם אלה שתיווכו את הידע לקהל המאמינים לפי בחירתם, וכך יכלו לשלוט בדעת הקהל לפי אמונתם. בתקופות אלה, אפילו עולם המדע המתפתח היה כפוף לכנסייה, והנושאים שנחקרו היו מעניינה של הכנסייה. היום קשה להאמין שהיה פעם קשר כזה בין דת ומדע, אבל חוקרים ידועים מאוד בהיסטוריה השתייכו לכנסייה – למשל גרגור מנדל, אבי הגנטיקה, ואפילו צ'רלס דרווין, שבשלב מסוים החליט להתנתק מהכנסייה ולהמשיך את דרכו מחוץ לה.  

במאה ה-15 הכול השתנה עם מהפכת הדפוס. בפעם הראשונה בהיסטוריה ספרים היו זמינים להמונים, מה שהפך את הקריאה לנחלת הכלל והיווה שלב מפתח בשינוי סדרי העולם וגם בהתפתחות הספרות כולה. קצת לאחר מכן יצא הרומן המערבי הראשון, דון קישוט, ומאז כבר התפרסמו עוד הרבה מאוד סיפורים בסוגות ובסגנונות שונים בכל רחבי העולם.

בשנים האחרונות חלה מהפכה נוספת: לצד חנויות הספרים הפיזיות – גם אלה הישנות עם ריח הדפים הממכר והמדפים המאביקים וגם אלה החדשות עם ערימות הספרים הנוצצות – נפתחו חנויות ספרים מקוונות, שמוכרות גם ספרים דיגיטליים וגם ספרים פיזיים שמגיעים אלינו עד הבית! הזמנת ספרים באינטרנט הפכה לאחת הדרכים הנוחות ונפוצות ביותר לקנות ספרים חדשים, והיא נותנת מענה גם לאלה שאוהבים לגלול מעמוד לעמוד בספרים אלקטרוניים וגם לאלה שאוהבים ללקק את האצבע כדי להפריד בין הדפים של הספר שהם מחזיקים בידיים.

 

למה חשוב לקרוא?

בצעו את התרגיל הבא: נסו להעלות בראש דברים שאתם יודעים. אם אתם קוראים את הטקסט הזה, סביר להניח שכבר למדתם דבר או שניים על העולם. עכשיו, דמיינו רק את הדברים שאתם יודעים מבלי שקראתם אותם אי פעם ומבלי שמי שלמדתם עליהם ממנו קרא אותם. עם מה זה משאיר אתכם? לא הרבה. רוב הידע היומיומי שלנו על העולם מגיע דרך קריאה וכתיבה; שיחות ווטסאפ, רשתות חברתיות, עיתונות ועוד. אבל גם אם נכלול את מה שכתוב מחוץ לספרים, עדיין חסר לנו הרבה מאוד ידע עמוק יותר שאנחנו לומדים רק מהם.

קריאה היא חשובה כי היא עוזרת לנו ללמוד על העולם, אבל לא רק; קריאת ספרים מאמנת את אחד השרירים החשובים ביותר: הדמיון שלנו. ספר טוב הוא כזה שבאמצעות המילים הכתובות מייצר בראשנו תמונה ברורה של הדמויות ושל הנוף שבו הסיפור מתרחש. הספרים מלווים אותנו ביומיום, מציעים מבט נוסף על העולם, לפעמים הם מציעים נחמה או בריחה אל מחוזות אחרים, רגעים של שחרור והזמנה לסיפור אחר מזה שאנו חיים. הסופר ריצ'רד פלנגן כתב: "ספר טוב מעורר בך חשק לקרוא אותו מחדש. ספר מעולה מאלץ אותך לקרוא את נפשך מחדש", וש"י עגנון מזכיר לנו ש"בזמן שעולמו של אדם חשוך בעדו, קורא בספר ורואה עולם אחר" (מתוך סיפור פשוט). אנחנו בטוחים שכמונו, גם לכם עלו בראש כמה ספרים ספציפיים כשקראתם את הציטוטים האלה.

 

מה קוראים?

הסכמנו, אם כך, שלקרוא זה חשוב, אבל איך בוחרים מה לקרוא?

יש אנשים שיודעים בדיוק לאיזה סגנון כתיבה הם מתחברים – פנטזיה, רומנים רומנטיים, שירה, מחזות, סיפורים קצרים, קומדיה, דרמה, קומיקס או כל סוגה אחרת. הם יקראו בעיקר ספרים מהסוגה שאליה הם הכי מתחברים. יש אנשים שאוהבים מגוון סוגות ויבחרו בכל פעם ספר בסגנון אחר.

אז איך אתם בוחרים איזה ספר לקרוא?

הנה 6 טיפים חשובים לבחירת הספר הנכון:

  1. אל תסתכלו בקנקן, גם אם הוא חתיך ומקושט. אין מה לעשות, הכריכה הרבה פעמים עושה את ההבדל. כריכה מעניינת תמשוך אותנו, וכריכה משעממת תרחיק אותנו. אבל אל תתפתו לשפוט ספר רק על פי הכריכה, העיפו מבט גם בטקסט שעל הכריכה האחורית ובדקו אם העלילה של הספר מעניינת אתכם. בדרך כלל תקציר של הספר יופיע גם באתרים שמוכרים אותו (כמו אצלנו).
  2. המלצות! זאת הדרך הטובה ביותר לבחור ספר. עדיפה המלצה ממישהו שמכיר אתכם ויודע מה להמליץ לכם, אבל גם המלצות מאנשים זרים יכולות להיות מצוינות אם הן מפורטות מספיק. אפשר למצוא באינטרנט בלוגים, קבוצות פייסבוק ואתרים שמציעים המלצות מפורטות על ספרים. תוכלו לבקש המלצות על ספרים ספציפיים או לקרוא המלצות של אחרים. ככה מצאנו כמה מהספרים הכי טובים שקראנו!
  3. קראו את העמוד או את הפרק הראשון. הרבה פעמים הם זמינים גם באינטרנט. קריאה של תחילת הספר תיתן לכם הזדמנות להכיר את סגנון הכתיבה ולבדוק אם אתם סקרנים לגלות מה קורה בהמשך.
  4. סוגה (ז'אנר). אל תתביישו להתמקד בסוגה אחת אם היא מעניינת אתכם! אתם לא חייבים לקרוא רומנים רומנטיים אם הקטע שלכם הוא ספרי מתח בלשיים או מדע בדיוני. מצד שני, לפעמים שווה לתת הזדמנות גם לספרים מסוגות אחרות שאתם לא נמשכים אליהן באופן טבעי, כי אם העלילה מעניינת והכתיבה טובה, תוכלו למצוא אוצרות שלא חשבתם שתתחברו אליהם.
  5. תנו לספר צ'אנס! לחלק מהספרים לוקח זמן "להתניע". אם שמעתם שהספר טוב ושהעלילה מעניינת, שווה להתגבר על התחלות קשות. סביר להניח שבאיזשהו שלב הוא יתפוס אתכם ובסוף תשמחו שקראתם אותו.
  6. אל תפחדו מספרים ישנים! הם עלולים להיראות בלויים, עם דפים מצהיבים ועברית של פעם, אבל קלאסיקות הפכו לקלאסיקות מסיבה מסוימת; לכל אדם כדאי לקרוא לפחות קלאסיקה אחת בחייו.

 

מתי קוראים?

רובנו מרגישים שאין לנו זמן לקרוא. בין עבודה, לימודים, משפחה ועיסוקים אחרים, הרבה יותר קל להסתכל קצת בטלפון או לראות איזה פרק בסדרה במקום לפתוח את הספר. אנחנו מתרגלים לעולם שהכול בו מהיר וקצר, ולפעמים קשה לנו לגייס את הריכוז שדורשת קריאת ספר.

אז מה עושים? מפנים זמן קבוע ביום. אם אתם אנשים של בוקר, אפשר לקום כמה דקות מוקדם יותר ולקרוא כמה עמודים עם הקפה של הבוקר. אם אתם אנשים של לילה, אפשר ליצור שגרת לילה קבועה שתאפשר לכם לפחות חצי שעה של קריאה לפני השינה.

אז לא משנה מה תבחרו לקרוא, ומתי, העיקר שנמשיך לקרוא וליהנות, לגלות עולמות חדשים ולהעשיר את העולם שלנו עוד ועוד בכל יום. ואם במקרה אתם בדיוק מחפשים את הספר הבא, אתם מוזמנים להסתכל באתר שלנו ולמצוא אותו ממתין לכם בציפייה בין מגוון הספרים שלנו.