הרבה יותר מ"סלט מילים" – הפופולריות של ספרי הבישול לא נובעת רק מהמתכונים

סיפור פשוט

סיפור פשוט אוגוסט 18, 2022

קטגוריית ספרי הבישול הפכה לפופולרית מאוד בשנים האחרונות. ספרים רבים מגיעים למעמד של רב-מכר וכותביהם הופכים לכוכבים כאשר כתיבת הספר מצטרפת לפעילות ענפה במדיות נוספות.

בעידן שבו המידע הדיגיטלי נגיש כל כך, מפתיע שדווקא ספרי הבישול שומרים על היוקרה והשיק. הסיבה לכך לא נעוצה בהכרח במתכונים הכתובים בספר, אלא לעתים קרובות דווקא בכל השאר.

 

לאוכל יש מקום של כבוד בחיינו. המקום הזה כמובן חורג בהרבה מעבר לצורך הבסיסי שלנו במזון, והוא כולל בתוכו מרכיבים תרבותיים, היסטוריים ורגשיים רבים, ממש כמו ספרים.

זו אחת הסיבות לכך שבספרים רבים נוכל למצוא, שזורים בעלילה, תיאורי אוכל מעוררי תיאבון, המכוונים אותנו לאווירה המדויקת של הספר ומצליחים להפעיל אצלנו את בלוטות הטעם (באופן פיזי ממש) – בין שמדובר באוכל האמהי והמרגיע במסעדה של לאה ממישהו לרוץ איתו של דוד גרוסמן (גם אתם זוכרים כמונו את הריח?), בסעודות המפוארות שנערכו בתחילת כל שנה בהוגוורטס של הארי פוטר (ג'יי קיי רולינג) או בגבינה המותכת שמכין סבא של היידי בת ההרים (יוהנה ספירי), שיוצרת תחושה חמימה של פשטות ביתית.

דוגמה ישראלית מעניינת במיוחד מספקת סדרת ספרי ווינטר בלו של הסופרת אשכר ארבליך-בריפמן, שבה היא מתארת בבהירות מטעמים וריחות שיגרמו לכל קורא להזיל ריר. אך תיאורי המזון לא מסתיימים שם; הסופרת הוציאה לאור ספר מתכונים המשלים את החוויה של ספרי ההרפתקאות ומזמין אותנו הקוראים להכין בעצמנו ולטעום את המטעמים הקסומים של פיות ארץ קסם.

 

ספרי בישול – לא רק מתכונים

אז מה הופך ספר בישול למוצלח? ובכלל, מה מזכה אוסף מתכונים כרוך בשם "ספר"?

ספרי הבישול של היום מציעים הרבה מעבר למתכונים עצמם, והם מלווים בתיאורים שמעוררים את הדמיון והחושים עוד לפני שניגשנו למלאכת הבישול או האפייה. בספר מטבח משפחתי של גיל חובב, למשל, המתכונים מגיעים יד ביד עם סיפורים משפחתיים שמעניקים לכל מתכון רקע ומשמעות אישית. תחנות אוכל בחיי של ישראל אהרוני לוקח את הקוראים/הבשלנים לטיול קולינרי מסביב לעולם, ומיכל אנסקי מכניסה אותנו אל בית ילדותה ואל תחנות חייה בספרה אוכל מהבית.

ספרי בישול, בניגוד למתכונים אקראיים באינטרנט, מעניקים לנו הקוראים חוויה שלמה שבמסגרתה אנו זוכים לא רק ללמוד את התהליך הטכני של הכנת המזון, אלא גם לטעום את החוויה כולה כפי שהיא משתקפת דרך עיניו וזיכרונו של הסופר, ואנחנו מאמצים אל חכֵּנו (משחק מילים...) את הזיכרון של האוכל עוד לפני שזכינו לטעום אותו.

באנגליה הבינו את מקומה החשוב של ספרות הבישול, ואם להיות הוגנים, גם את הפופולריות שלה, ופתחו בנוטינג היל חנות ספרי בישול הכוללת בית קפה קטן, ובקומה השנייה מטבח שבו שפים מקומיים מבשלים מתכונים שונים בכל יום מתוך מבחר ספרי הבישול הנמכרים בחנות. החנות נודעת כחנות בעלת הריח הטוב ביותר בעולם! בארץ, המרכז לתרבות האוכל בתל אביב פתח ספרייה ציבורית קולינרית הכוללת חווה על הגג, גלריה וגם בית קפה ומעדנייה על טהרת המטבחים הישראליים. כל אלה יחד מעניקים למבקרים חוויה משולבת ושלמה, ספרותית וקולינרית, המלווה אותם עד למטבח הביתי שלהם.

 

ספרים ובישול בעידן הדיגיטלי

אפשר אולי לחשוב על הקבלה מעניינת בין המקום המשתנה של הספרות לזה של הבישול בחיי היומיום, בתוך התרבות הדיגיטלית המתפתחת במהירות מסחררת. בדומה לקריאת ספרים הנאבקת על מקומה אל מול המסכים, גם מקומו הקלאסי של הבישול התערער עם כניסת תרבות האוכל המהיר ועם התפתחות חברות המשלוחים שהופכות את תהליך ההזמנה לקל וזמין. גם כשכבר רוצים לבשל, את ספרי הבישול מחליף חיפוש מהיר של מתכונים ספציפיים באינטרנט, ועל הסיפורים הנוגעים ללב אנחנו מדלגים כדי להגיע למתכון.

עם זאת, נראה שבשנים האחרונות מקומו של הבישול מקבל תפנית מעניינת. עם תהליכי הגלובליזציה המלווים את העידן הדיגיטלי, החך הישראלי נפתח למגוון רחב של מטבחים בארץ ובעולם, והמודעות לחשיבות חומרי הגלם הולכת ותופסת תאוצה. ספרי הבישול פותחים את הדלת לסגנונות חדשים ולא מוכרים בפני חובבי בישול מתחילים ומתקדמים כאחד. הם מציעים לקוראים טיפים וטכניקות בישול חדשות, ומביאים איתם רעיונות לסוגי מאכלים שלא היינו מעלים על דעתנו לחפש באינטרנט בעצמנו. ניתן היום למצוא ספרי בישול שמלמדים תחומי בישול ספציפיים ונישתיים להפליא, למשל בישול בטכניקות מסורתיות, התססה ביתית, ליקוט ובישול על בסיס צמחי בר מקומיים ועוד.

במסגרת ז'אנר ספרי הבישול ניתן למצוא גם תת-ז'אנר של ספרי תזונה – תחום פופולרי נוסף שצובר תאוצה בשנים האחרונות. מפליאו וקיטוֹ ועד לספרים טבעוניים ורעיונות וחידושים תזונתיים שונים – הספרים מקלים על הבוחרים בגישות תזונתיות אלו לגוון את התפריט המוקפד במטעמים נוספים המתאימים לתזונה הנבחרת.

 

ספרי בישול מקצועיים או לחובבנים – מה עדיף?

רגע לפני סיום, נרצה כמיטב המסורת לעזור לכם לבחור את ספר הבישול המתאים לכם. לצורך זה יש כמה נקודות חשובות שכדאי לבחון:

  1. כמה ניסיון יש לכם? אם אתם מתחילים, היינו ממליצים לפנות לספרים שמציעים מתכונים פשוטים יחסית להכנה. בהרבה ספרים המתכונים מסווגים לפי רמות קושי, וכשאתם בוחרים ספר בישול, חשוב שהוא יכיל מספיק מתכונים שרמתם תואמת את היכולות שלכם.
  2. מה הסגנון שלכם? האם אתם מחפשים מסע אתני מסביב לעולם, או שאתם רוצים דווקא אוכל של בית? האם אתם דבקים במגבלות תזונתיות מסוימות? את כל אלה רצוי להביא בחשבון כשבוחרים את הספר המתאים.
  3. כמה זמן אתם רוצים להקדיש לבישול? יש מתכונים שאפשר להכין בעשר דקות ויש מתכונים שדורשים כמה ימים. הרבה מהספרים מציעים את שני הסוגים, אבל לחלקם יש נטייה למתכונים קצרים או ארוכים יותר, וכדאי לשים לב מה יותר מתאים לכם.
  4. מי כתב? ממש כמו בכל ספר אחר, גם במקרה הזה המחבר הוא חשוב, וככל שתכירו יותר את התחום, תראו שיש שפים וקונדיטורים שתתחברו לסגנון שלהם יותר ופחות. לפני שקונים רצוי להעיף מבט בחלק מהמתכונים ולוודא שהספר מתאים לכם.

 

לסיכום

ספרי הבישול וספרי התזונה מחברים בין עולם הספרות לעולם המזון, ויוצרים חוויה שלמה המתחילה בסיפור ומסתיימת בצלחת. אצלנו בסיפור פשוט תוכלו למצוא מגוון ספרי בישול מומלצים בתחומים רבים. תוכלו לנצל את הטיפים שהצענו כדי לבחור את הספר המתאים לכם, רק אל תשכחו לספר לנו בסוף איך יצא.