שום וספירים / רות ריישול

גרף, 382 עמודים
88 ₪
18/02/2011

האם רציתם להיות פעם מישהו אחר? לצורך עבודתה כמבקרת המסעדות של ה"ניו-יורק טיימס", נאלצת רות ריישול להתחפש לדמויות שונות ומשונות, ולאכול ארוחות מלכים במיטב מסעדותהיוקרה בעיר. הספר, הכתוב בקלילות ובהומור, מגולל את קורותיה של רות במהלך עשר שנות עבודתה ב"ניו-יורק טיימס".

לאורך הספר, נאלצת ריישל להמציא את עצמה כל פעם מחדש. אל תטעו, לא מדובר רק בפיאה ובמייק אפ. בעזרת קלודיה, ידידת המשפחה שהיא גם מורה למשחק בגמלאות, ריישול בונה בכל פעם, דמות מלאה ועגולה, עם מלתחה משלה, דיבור משלה ודרך התנהגות ייחודית. בין השאר מתחפשת ריישול למולי, גברת מבוגרת ומהוגנת, לקלואי, בלונדינית פתיינית ואפילו למרים, אמה השתלטנית. מכל דמות שהיא מאמצת, ריישול לומדת דבר חדש על עצמה, על העולם שסביבה ועל היחסים עם האנשים הקרובים ללבה. דרך סיפורה האישי בוחנת ריישול את ההקשרים בין נשיות, קריירה, אוכל, מי שאנחנו חושבים שאנחנו ואיך אחרים רואים אותנו.

אם ריישול היא הגיבורה הראשית, הרי שהגיבור המשני הוא עולם המסעדנות של ניו יורק. בספר שזורים תיאורים מפתים של מנות כמעט לא מתקבלות על הדעת, ארוחות שחיתות בסכומים אסטרונומיים, מסעדות אסיאתיות אקזוטיות הדורשות קודי התנהגות מיוחדים, בשילוב עם מוסדות ותיקים וידועים בניו יורק, שווקים נעלמים וחנויות שזכורות לסופרת מילדותה.

שם הספר, שום וספירים נלקח מפואמה של ת.ס. אליוט. השורה המלאה היא "שום וספירים בבוץ". הספר לא חף ממודעות עצמית ואחת מהשאלות העומדות במרכזו היא משלח היד של רות. רות, שבעברה היתה בשלנית בוהמיינית עם מודעות פוליטית גבוהה שואלת את עצמה האם זה נכון והוגן לסקר מסעדות שגובות 100$ לסועד. רות בוחנת את היחס שמקבלות הדמויות השונות במסעדות השונות לפי המעמד החברתי והכלכלי שאותו הן מייצגות ובמקביל מבכה את היעלמותן של החנויות הישנות, המאפיות, האטליזים והגבינות תוצרת בית מהנוף הניו יורקי.

מהדיון בנושא עולה התשוקה החזקה שחשה רות לאוכל באשר הוא, מבישול ביתי ובחירת הרכיבים הטובים ביותר ועד למסעדות היוקרה. תשוקה זו מלווה את הקוראים לאורך כל הספר וצצה ביתר שאת, כשרות מגלה מסעדה חדשה ולא נודעת, כשהיא טועמת מנה מופלאה במיוחד, וכשהיא נפגשת עם חובבי אוכל אחרים. בספר משולבות ביקורות המסעדות וכמו כן מופיעים מתכונים שנראים שווים נסיון. הקריאה מהנה, קולחת ומשעשעת והספר, שהוא חובה לחובבי אוכל ומסעדנות, מומלץ בחום גם למי שרוצה רק לטעום.

תרגום מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון
ייעוץ קולינרי: ענבל קליין

 

 

 

 

 

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך