טיולי יום א' של ז'אן דזר / ז'אן דה לה ויל דה מירמון

תשע נשמות, 113 עמודים
50 ₪
01/09/2016

מצרפתית: הדר קלונובר

בטיולי יום א’ של ז’אן דזר מתועדת שגרת יומו של הפקיד ז’אן דזר החי בפריז של תחילת המאה העשרים. הכול בחייו מינורי, מאופק, קורקטי, מנומס, קטן. גם דירתו קטנה. גם חלומותיו קטנים. כל יום דומה לקודמו, ורק ימי א’ של סוף השבוע פותחים בפני ז’אן דזר את האפשרות לחוות את הגירויים של העולם המודרני ההולך ומתפתח סביבו.

ואכן, בתוך החיים המחזוריים של העיר – המזכירים להפתיע את חיינו עכשיו, כעבור מאה שנה – יש מקום גם לדרמה; השוטטות ברחובות העיר וברבעיה מעוררת בז’אן דזר סקרנות, התפעלות וגם ספקות. סביבו פורחות מסעדות צמחוניות, מכוני בריאות, שדרות ופארקים שבהם מתהלכים טיפוסים סנוביים ונערות יפות המחפשות אטרקציות אף הן.

ז’אן דזר, הוא השכיר הממוצע, התגלמות האדם המודרני – כמוני וכמוך אולי – ההולך על החבל הדק שבין עבודה ופנאי, בין תשוקה לשעמום, בין רגשי השייכות לרגשי הזרות. כליו של המחבר או של ז’אן דזר הם העדינות, החמלה והאירוניה.

ז'אן דה לה ויל דה מירמון נעלם מן העולם בבת אחת – המקרה המוכר של סופר צעיר בתחילת יצירתו, המתהלך בעיר לילות וימים, חושב, חולם, בורא סגנון, מחכה; מפקיד את תקוותיו בדף הכתוב. הוא פרסם יצירת מופת אחת, לכל היותר שתיים, ועוד לפני שסובביו הכירו בגודל כישרונו, הוא מת ומצטרף לגרסה פרימיטיבית ל"מועדון ה-27". דה מירמון הותיר אחריו את היצירה הקטנה והמופתית הזו, שאינה רועשת אלא שקטה, יצירה שתמשיך להדהד בראשו של הקורא המגלה אותה.

 

ספרון מומלץ ומקסים של סופר כמעט לא מוכר.
שניר פלג

עם הבחור הצעיר הזה נעלם עולם שלם של הרמוניה ושל חיים… די היה בספר עדין כמו זה להנציח את זכרו.
פרסנואה מוריאק

הספר הקטן והעגמומי הזה, שבו הקיום משול ל”אולם המתנה לנוסעים במחלקה שלישית” הוא מצחיק מאוד. וגם אקטואלי מאוד.
נוּבל אובּזרווטר

ז'אן דזר הוא כמו אח בשבילי. יש לו המיומנות לשרוד בתוך ריק החיים.
מישל וולבק

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך