חצי שמש צהובה / צ'יממנדה נגוזי אדיצ'יה

כנרת זמורה ביתן, 508 עמודים
95 ₪
04/07/2009

נדיר לקרוא רומן היסטורי מקיף ומורכב כמו חצי שמש צהובה שהקריאה בו מהנה ומרגשת כל כך. הספר "חצי שמש צהובה" מכיל פירוט רחב ומעמיק על המלחמה בניגריה בעקבות סיפור התנתקותה של ביאפרה מניגריה בשנת 1976. אך מעבר לסיפור ההיסטורי החשוב והמרתק מביא הספר את סיפורן של הדמויות שבו בעדינות ובמורכבות נדירים לז'אנר.
החיים בניגריה ומלחמת האזרחים אשר התרחשה שם מתוארים מנקודת מבטן של שלוש דמויות ראשיות: אוגוו, הנער המשרת המגיע מן הכפר לעבוד בביתו של מרצה באוניברסיטה, אולאנה בת זוגו של הפרופסור אשר עזבה את בית הוריה העשירים למען חיים של אהבה ורעיונות סוציאליסטיים לצידו וריצ'ארד בן זוגה האנגלי של אחותה של אולאנה אשר מתעתד לכתוב ספר על ניגריה.
קולה של כל אחת מן הדמויות מציג, נוסף על סיפור חייהם את העובדה שזהו רומן מורכב ומרובד עד מאד הנוגע באופן שבו מלחמה הופכת ומטלטלת את החיים ומובילה אנשים למצבים קיצוניים ובלתי אפשריים. בנוסף מצביע הספר על הקולוניאליזם שמחלחל ומשפיע על החברה אחרי שכבר הסתיים באופן רשמי ועל המציאות המעמדית המתבטאת גם בחברה האפריקאית שבני המערב נוטים לראות בה מקשה אחת של נחשלות ועוני.
אך מעבר לכל זה זהו רומן על מערכות יחסים, משפחתיות וזוגיות בתוך המרחב הביתי והחברתי. רומן על הדקויות והכאבים שבהן ובעיקר על העובדה שלא משנה איפה ובאיזה הקשר היסטורי הן מתקיימות הן יהיו תמיד מורכבות וכואבות, קשות ויפות גם יחד.
הספר זכה בפרס אורנג' לשנת 2007.
צ'יממנדה נגוזי אדיצ'יה היא ילידת ניגריה שהיגרה לארצות הברית. כיום היא מחלקת את זמנה בין שתי המדינות. היא כותבת באנגלית מעורבת באיגבו. ספרה היפה היביסקוס סגול, ראה אור אף הוא בהוצאת מחברות לספרות.
תרגמה מאנגלית: יעל אכמון

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך