השמיים שבתוכי / אתי הילסום

כתר, 191 עמודים
59 ₪
16/01/2013

עכשיו אני מסוגלת לומר פשוט ובלי להסס: תראה, אין לי כוח להמשיך, זה המצב, קבל אותי כמות שאני. בשבילי זה צעד נוסף אל הבגרות והעצמאות, ואני הולכת ומתקרבת אליהם יום יום. 
אנשים רבים, המתרעמים בימים אלה על מעשים של אי צדק, למעשה אינם מתרעמים אלא משום שאי הצדק נעשה ל ה ם. ולכן אין זאת התרעמות אמיתית ועמוקה.
אני יודעת שבמחנה עבודה אמות בתוך שלושה ימים, אני אשכב ואמות ובכל זאת לא אחשוב שהחיים אינם צודקים.  
לפנות צהריים. כל חולצה נקיה שאני לובשת היא חגיגה. וגם כל פעם שאני מתרחצת בסבון ריחני, בחדר אמבטיה שבמשך חצי שעה הוא כולו שלי. וכל חגיגה כזאת היא גם מעין פרידה מן ההישגים הנפלאים של התרבות האנושית. וגם כשיגיע היום שלא איהנה מהם עוד, אדע שהם קיימים ושיש בהם כדי להנעים את החיים, ואני אהלל אותם גם אם לא יפלו בחלקי. כי העובדה שכרגע אני נהנית מהם במקרה, היא לא העיקר. (עמ' 96)

אתי הילסום, ילידת 1914, בת למשפחה יהודית משכילה ומתבוללת, כותבת את יומניה באמסטרדם בין השנים 1941-1943. ביומניה, מעבר לפרטי-פרטים על משפחתה, חבריה, הקרובים לה, הפסיכולוגיה והספרות המעסיקות אותה, היא חושפת את חיי הנפש העשירים שלה. באינטרוספקטיבה מרובדת ומפורטת הילסום מנסה להבין את עצמה, לצמוח, להבין את מניעיה ואת שאיפותיה. בתוך כך, נכנסת המלחמה אט-אט אל חייה ומרעידה אותם. ספר נפלא וחשוב.

 

מהולנדית: שולמית במברגר
הקדמה מאת אהרן אפלפלד

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך