הסופר שגילגל אטריות / מא ג'יאן

אחוזת בית, 219 עמודים
84 ₪
10/08/2008

הסופר פותח את הדלת ומקבל את פניו של תורם הדם. אחרי חיבוק מהיר הם עורכים את השולחן, פותחים את בקבוק היין ומפזרים את דפי כתב היד בשביל שיירי המזון. הסופר חוצה בזהירות את אחד הדפים לשתי מפיות: אחת לידיים, השנייה לפה. (סבו עשה כך כשהיה בחיים, אבל במקום בנייר השתמש בסמרטוט.) הם מתיישבים לאכול. הסופר מצטנף בכיסא מסתובב מעור שחור שקנה בקצבת המדינה, תורם הדם מתרווח על שרפרף פלסטיק.
"אתה סובל, ידידי?" שואל תורם הדם, בתקווה למשוך את הסופר בלשונו. "בשבוע שעבר אמרת שהחיים הם גיהינום, לא?"
"בשנה שעברה חשבתי שהחיים הם גיהינום. בשבוע שעבר חשבתי שהם בלתי נסבלים. היום אני חושב שהם פשוט משעממים. אולי מחר אני אוותר על הרומן המעיק הזה, אם עדיין לא אצליח להעלות את הדמויות על הכתב." קולו של הסופר המקצועי תמיד מצטרד לפני שהיין מתחיל להשפיע עליו. הוא נשמע כאילו העמיד פנים.
"אבל אתה שונא את האנשים האלה! אמרת שהם חלאת המין האנושי, ושגם אני כזה. למה אתה מבזבז את הזמן בכתיבה עליהם?" פניו של תורם הדם חיוורות כשהיו כשנכנס לדירה.
"אני רוצה שחייהם יהפכו ליצירת אמנות, אם כי אני משוכנע שהם לא יטרחו לקרוא אותה." הסופר מביט בקירות החדר, או אולי רק מסב את ראשו. "אידיוטים מזוינים!" הוא רוטן. "הם תמיד שוכחים להכניס זנגוויל למרק ראשי הדגים שלהם."

הרומן של מא ג'יאן חודר לנשמה, אם אכן ישנו דבר כזה.
הוא עקוב כעס, עקוב הומור, ועקוב ברק וחוכמה. […]
והספר הוא אכן שחור. מטריד. מלא דקויות מפתיעות והומור גרוטסקי משולב בביקורת פוליטית, שיותר משהיא מפלגתית היא קיומית.
מא ג'יאן נחשב לאחד הסופרים הסינים הטובים ביותר היום, אבל ספריו אינם מותרים בסין. הוא גולה באנגליה, ויותר משהוא עושה אטריות הוא עושה נפלאות ומבצע תעלולים אקרובטיים בתוך כלוב דמיוני של סדר ועצבות של משורר-דלוּת, ושל מי שצוחק כי רע לו. הספר לפעמים מבלבל, שכן הוא על אודות החיים כאטרייה והחיים כתעלולים, אך בסופו של דבר כל ערבסקה בא יומה.
(יורם קניוק, מוסף ספרים של הארץ)

מסינית: ענת מוניץ

 

 

 

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך