המצב / שלום גד

חסר במלאי ₪
16/10/2013

הטרילוגיה המופתית של שלום גד ובה תל אביב תל אביב, ירושלים ותלמי אליהו, שיצאו בתחילה באופן דיגיטלי בלבד, על גבי דיסקים. 

באוקטובר 2011 יצא תל אביב תל אביב שמתחיל עם בואו של מוזיקאי אל העיר הגדולה, הרועשת, המסוממת, השמחה, ונגמר באהבה חדשה. עמי ברנד כתב עליו: שלום גד ממשיך לשכלל את האסתטיקה היצירתית שלו. המוטיבים החוזרים בטקסטים מקבלים ביטוי גם במוטיבים מוזיקליים מקבילים. המסירות שלו לזיקוק המתמיד הזה הופכת אותו לא רק ליוצר נדיר באיכויותיו, אלא גם למגדלור של השראה עצומת ממדים עבור כל אדם יוצר, לא רק מוזיקאים… הוא חי בשביל לעשות משהו יפה שהחוויה שניתן להפיק ממנו היא גילוי עצמי והתגלות פנימית מתמשכת.

חצי שנה לאחר מכן יצא האלבום ירושלים, קשה יותר, כבד יותר, פוליטי יותר ומרהיב לא פחות. שירי ערש על מלחמה לצד נאומים פוליטיים, שירי אהבה ואורחים מכובדים: טלי אלבז שמוקיריי שלום גד בוודאי זוכרים מהעבד וגבריאל בלחסן ז"ל. גיא טנא כתב: גד לא לוקח שבויים- הוא מבצע שירים דמויי אלגיות, הוא מבצע רוק, הוא נוגע בג’אז ופולק ומעביר אותנו מסע מיוחד במינו הן מוסיקלית והן טקסטואלית.

 

 

חצי שנה נוספת חלפה וגד הוציא את תלמי אליהו, הלא הוא היישוב הדרומי אליו היגרו הוריו מפריז, והוא יפה וכובש בדיוק כפי שאלבום שמבוסס על נוף ילדות וגעגועים למשפחה שברובה כבר איננה אמור להיות, וגם נוקב באמירות העכשוויות שלו. המאזין מגיע לתלמי אליהו שבה הכול מחוק ולא נשאר דבר. ואז, כמו אב שמספר מיתולוגיה משפחתית נשכחת לילדיו, ייקח גד את אותו המאזין לטיול במדבר, באינדינגב של היום, במושב של שנות השבעים והשמונים, וגם בעתיד של בחירות 2017. באלבום מתארח אחיו של גד ואמן אדיר בפני עצמו, אביב גדג' והמוזיקאית שירלי קונס. בן שלו כותב כך: יופיו וכוחו של "תלמי אליהו" נובעים במידה רבה מהזיקה שגד רוקם בין היחיד לבין בית הגידול שלו, בין ה"אני" לבין ה"אנחנו". אלה לא יחסים של ניגוד (היחיד החריג לעומת הציבור ההומוגני) וגם לא יחסים של השתייכות (היחיד כחלק בלתי נפרד מהציבור), אלא משהו אחר, נזיל יותר, שבין חריגות להשתייכות, או אולי שניהם גם יחד.

 

בלייבל קמע הוציאו את שלושת האלבומים לראשונה על-גבי דיסקים, במארז הכולל את מילות השירים.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך