המעבר בים סוף / זופיה רומאנוביצ'ובה

עם עובד, 184 עמודים
69 ₪
30/11/2010

זמן קצר לפני בואה של לוּצינה שוב חזר אותו החלום, שלא ידעתי כלל שעדיין אני גוררת אתי, ולא לבדו הופיע, אלא מוקף מראות-בהקיף עכשווייים, שהיו מקורו והרקע והמבוא שלו. החלום הזה, שחלמתי אותו לפני כמעט חודש, שיחזר בנאמנות מפליאה גם את מה שהיה לפני שנים רבות כל-כך, וגם את מה שחלמתי לילה אחד אז, במחנה – זה משתרבב לתוך זה, מציאות וחלום, והקשר בן שניהם הדוק כל-כך, עד שהתעוררתי בזעקה, כמו אז, והייתי בטוחה שאני מתעוררת לא עכשיו, אלא אז, וחיפשתי את לוּצינה על-ידי, את זרועה החשופה, את גבה המופנה אלי, כי אמנם חלמתי שהיא ישֵנה וגבה אלי, כדרכה תמיד, ורציתי לצעוק כמו אז: לֶשֶׁק ישנו! לֶשֶׁק חי! – הצעקה הזו כבר עמדה על שפתי.

[עמ' 7]

שנים רבות כבר עברו מזמן שהשתחררה ממחנה הריכוז. אז עוד היתה כמעט ילדה, עכשיו היא אשה צעירה, יש לה דירה, משרה, מאהב – ומעולם לא היתה בודדה כל כך, מאוכזבת, נואשת כל כך. גן העדן שחלמה עליו בימי הזוועה במחנה, עם חברתה המבוגרת ממנה מעט שלקחה אותה תחת חסותה ולימדה אותה לשרוד – גן העדן הזה לא התממש אחרי השחרור. אבל היא מסרבת להרפות מן החלום, ומן הגיהנום ששם נרקם, ובכל מאודה נאחזת בהם ובאותה ידידה של אז, שבינתיים התנתקה כליל מבלהות העבר ומבת-חסותה ודבקה בחיים ובהנאותיהם, בבגדים יפים ובאהבתם של גברים.

במרכזו של הספר הזה – האוצר בין דפיו הלא-רבים עמקות, דקויות ועוצמות שקשה לתארן – עומדת הפגישה המחודשת בין השתיים, פגישה המסתיימת בטרגדיה

 

תרגמה מפולנית: עדה פגיס

 

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך