הגבעה / אסף גברון

עליית הגג וידיעות ספרים, 430 עמודים
98 ₪
17/02/2013

אסף גברון עושה זאת שוב: אחד הקולות היותר מעניינים בדור שלנו מוציא ספר הרבה יותר מציאותי מקודמו, הידרומניה, שהתרחש במציאות פוסט-אפוקליפטית מתוארת לעילא. הפעם, ממש לא רחוק מהכאן ועכשיו שלנו, ניצבת מעלה חרמש ג' שאת תושביה נכיר אט אט. רוני וגבי, שני אחים שגדלו יחד בקיבוץ, מתאחדים כאשר רוני שב אחרי תקופה ארוכה בחו"ל וגילה שאחיו חזר בתשובה ועבר לגור במעלה חרמש ג'. 

מבעד לעיניו של רוני הזר אנחנו מתוודעים לסיפורה של הגבעה, אבל גברון לא מהסס להעביר אותנו לפעמים למשמרת אצל דמויות אחרות (עתניאל  עסיס שהקים את הגבעה במו ידיו או ביילין הכלב של עתניאל), אל סיטואציות שונות (ישיבה בלשכתו של שר הבטחון, שמירת הערב העסיסית להפתיע שעוברת על ניר ריבלין), אל זמנים שונים (הילדות של גבי בקיבוץ, התקופה התל-אביבית של רוני).

יש לציין שעמדת אי-הנחת שנוצרת כשסופר חילוני שחי את רוב חייו בתוך גבולות הקו הירוק מתאר את הגבעה נעלמת במהרה: גברון לא שופט את הדמויות שלו לכאן ולכאן. הוא גורם לכל הדמויות שלו, מכל צידי המתרס, להיראות אנושיות במידה כזו שהקורא מרחם עליהם, מזדהה איתם ולרוב גם אוהב אותם ללא קשר לעמדותיהם הפוליטיות. היחידה שנשפטת לחומרה, למעשה, היא המדינה שמתנהלת בחלמאות ועל-פי גחמות של היושבים בראשה.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך