האירוע / אנני ארנו

רסלינג, 103 עמודים
79 ₪
02/02/2009
כבר שנים אני סובבת סביב האירוע הזה בחיי.  קריאה ברומן על הפלה ממיטה עלי זעזוע חסר דימויים או מחשבות, כאילו המילים מתחלפות מיד בתחושה אלימה … הזמן התחיל לנוע עם הסיפור הזה, והוא גורר אותי למרות רצוני … אני רוצה לשקוע שוב באותה תקופה בחיי ולדעת מה נמצא בה.  הבדיקה המדוקדקת הזאת תלבש צורת סיפור, שהוא לבדו יכול להחיות אירוע, שהיה רק זמן בתוכי ומחוצה לי.

האירוע, ספרה של אנני ארנו, עוסק בהפלה לא חוקית, בצרפת של שנות ה-60: בחורה כבת עשרים ושלוש, סטודנטית מבריקה ובת למשפחת פועלים, נאלצת להתמודד לבדה, תוך סכנת מוות ובעזרת חברים ספורים, עם גורלה כמי שנכנס להריון לא רצוי – בתקופה שבה נשים כבר היו חופשיות לכאורה לקיים יחסי מין מחוץ לנישואין.
אנני ארנו – אחת הסופרות הידועות ופורצות הדרך בצרפת כיום – כותבת באופן שמותח את היחס בין סיפורת לאוטוביוגרפיה. האירוע עוסק בהפלה ובהדהוד השתיקה החברתית והרגשית אודותיה – עד היום.
 
מחקתי את האשמה היחידה שחשתי אי-פעם ביחס לאירוע הזה: שהוא קרה לי ושלא עשיתי איתו דבר. כמו מתנה שקיבלתי ובזבזתי.  כיוון שמֵעבר לכל הסיבות החברתיות והפסיכולוגיות שאני יכולה למצוא למה שעברתי, באחת מהן אני בטוחה מעל לכל: הדברים קרו לי כדי שאספר עליהם.  והמטרה האמיתית של חיי היא אולי רק זאת: שהגוף שלי, התחושות, המחשבות שלי, יהפכו לכתיבה, כלומר למשהו כללי ומובן; שהקיום שלי יתמוסס לחלוטין בראשם של אחרים ובחייהם.

מצרפתית: נורה בונה
ייעוץ מדעי: מיכל בן נפתלי
עורכת סדרת ושתי: עדי שורק
עריכת לשון: מורג סגל

 

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך