בת ישראל נודדת / שלומית פלאום

רעב, 453 עמודים
59 ₪
09/07/2019

בת ישראל נודדת הוא יומן מסעות מרתק  ונדיר של אשה צעירה המשמיעה בגוף ראשון בקול צלול, בעברית צבעונית ויפהפיה את קולה הייחודי.

הספר ראה אור לראשונה ב-1935 בהוצאת י.ל. מאיר ועכשיו הוצאת "רעב" גאה להגישו במהדורה חדשה ומאירת עינים עם אחרית דבר מאת פרופ' נורית גוברין ונספחים מרתקים.


שלומית פלאום
 היתה אשת חינוך, חלוצת השפה העברית, תרמילאית, עתונאית, מתרגמת וסופרת,  ובעיקר דמות ססגונית, אותנטית, עצמאית, אסרטיבית ומעוררת השראה. אשה שלא חכתה שיתנו לה תפקיד, היא פשוט בעטה במוסכמות החברתיות וקבעה עובדות בשטח בהתאם לרצונה שלה.  לכל מקום בעולם אליו הגיעה בחנה את מצבן החברתי, כלכלי של הנשים ואת מצב החינוך.

במהלך מסעותיה פגשה אישים רבים שהטביעו חותמם על המאה העשרים: היא האזינה לראשונה לרדיו במחיצת תומאס א. אדיסון, פגשה את מארי קירי, איינשטיין, מרגריטה צרפתי אשת חברה ובעלת סלון ספרותי שהייתה אהובתו של מוסולוני ואף כתבה לו את המצע הפוליטי. פגשה את איש הרוח וזוכה פרס הנובל ראבינדרנאת טאגור אתו רקמה קשרים עמוקים והם היו בקשר עד סוף ימיו, ואף התידדה גם עם מהטמה גנדהי – ועוד ועוד.

הספר משובץ אנקדוטות אישיות חלקן משעשעות אחרות נוגעות ללב ומרגשות. ובכלל באמצעות סיפור חייה המופלא של פלאום נפרסת בפני הקורא ארץ ישראל של שנות העשרים והשלושים, והוא אף פותח צוהר למבט רחב יותר על הנעשה בעולם באותן שנים.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך