בין צמרות לעננים / שוקה גלוטמן

מאיר, ללא מס' עמודים
120 ₪
25/06/2015

ספר יוצא דופן של הצלם שוקה גלוטמן. בין מסלול מרוץ המרתון של ברלין המאוחדת, לכפר נידח לחופו של אגם הררי הסמוך לגבול מקדוניה- אלבניה, בין רחובות העיר צ'רנוביץ' שבדרום אוקראינה שידעו משחקי גבולות גורליים, לגטו שליד התחנה המרכזית שבלב העיר העברית הראשונה, בו חי ופועם "מגדל בבל" של מהגרים, פליטים וגולים ללא ארץ- שם בין כל אלה מרחפת ההתרחשות בבין צמרות לעננים.
המחבר יוצא לשוטט במרחבים אלה בעקבות אירוע שחווה באקראי במסעדה ברלינאית, ועורר בו לחיים את שפת אמו הנשכחת והמודחקת- הגרמנית.
מתווה הספר נרקם מרגעים ומרסיסים תודעתיים הזורמים ויוצרים הקשרים המתגבשים ונפרמים לסירוגין. בתצרף זה שאלות זהות נובעות מתוך סיפורי חיים, זיכרונות חושפים את מנגנוני עיצובם, נופים רומזים ומגלים פרקי היסטוריה אבודים, דילמות קיומיות ושאלות גורל המבדלות את הפרט מתוך הכלל, ובו בעת גורפות אותו לתוך זרם אחד גדול שבו כולם נעים.
השיטוט בין הנופים השונים מוליך גם לשיטוט בין נופי השפה המגוונים. הספר מהלך בין שפת יומן-מסע, לכתיבה עיונית והגותית, וללשון פואטית.
רצף הטקסט שבספר "נקרע" לשניים על ידי אוסף של 50 צילומים צבעוניים, שצולמו במהלך קיץ 2010 בעיר צ'רנוביץ' אשר בדרום מערב אוקראינה. הספר בוחן אפשרות ליחסי טקסט-תמונה, בו לכל אחד מהמרכיבים יש זכות קיום שווה בערכה. המרכיב המילולי והמרכיב החזותי מתקיימים בספר זה לצד זה, ומאפשרים עם זאת קריאה היוצרת תמונה משלימה.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך