אקווריום / יערה שחורי

כתר, 248 עמודים
68 ₪
19/06/2016

לילי ודורי. ראש בהיר ליד כהה. תלתלים וצמות. אדום מעורב בחום. ארבע עיניים צרות. כמעט סיניות. לבכורה שם של בת ולאחותה שם שנותנים לבנים. בבית קראו להן גדולה וקטנה, היד הפשוטה לפנים סימנה את גובהה של הגדולה מביניהן ואחר את גובהה של אחותה. תמיד זו ביחס לזו, גם כשהיו בנפרד. מול העולם עוד לא היו קטנה וגדולה. הן היו שתיים בעלות מום. היו להן רגליים שזופות, עקוצות מיתושים בקיץ.

בחורף לבשו מכנסיים קצרים כמו של בנים, בלי חן, בלי מתק הפרי, בלי מה שמגן על עצמותיהם הרכות של ילדים, לאו דווקא הבשר אלא התמימות המשונה, הנעימה. לא היה להן את זה. לרוב חבשו כובעי קש גדולים מדי, מבוגרים מכפי גילן, שתיים כמו שני בורות שחורים.

השיער נפל על העיניים, אבל מה הן כבר ראו, כתם שמן על החולצה, שפשוף על הברך. הן דיברו ללא מלים שנהגו בקול, אבל בהחלט דיברו.

 

תארו לכם עולם אחר. הוא נע במקביל לזה שלכם כמו כדורים תואמים המייצרים בסיבובם צורת שמינייה. אבל יש לו זמן אחר. קשב אחר. שומעים בו דברים אחרים, למאכלים יש טעמים מודגשים יותר. נסו לעמוד שם על שתי רגליים ולאכול תות שדה, סוכרייה על מקל, טוסט גבינה. אבל לא תוכלו.

לילי ודורי אקרמן הן אחיות הספונות בעולם האגדי של ילדותן. בבית הכפרי שבו הן גדלות החירשות היא טבע ראשון, והן משקיפות על השומעים כעל דגים בתוך אקווריום. לילי ודורי, בלתי נפרדות, חיות בתוך גן עדן של גרוטאות מתכת. סביבן, תחת כנפיו של אביהן, נאספים פגועים ובעלי מום, מחכים לזמן מלכותם.

אז באה הפרידה כמו סכין: דורי נאלצת לעבור לפנימייה ולילי נותרת מאחור. החיים מתפרצים פנימה והדממה יורדת למחתרת, שולחת מכתבים ריקים מתחת לפיתויים קורצים של מילים וגוף.

אקווריום הוא רומן מרהיב ומהפנט, המתחקה ביד-אמן אחר הפקעות האפלות והמקסימות של הילדות שצומחות בחשאי אל בגרותנו; הוא מספר על הבתים הקוראים לנו לשוב אחרי שדימינו לעזוב אותם; על בריתות שנדרשים חיים שלמים כדי להפר אותן ועל אהבה.

זהו ספרה השלישי של יערה שחורי. ספרה הקודם, שנות החלב, גרף פרסים וזכה לשבחי המבקרים.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך