אהבה ראשונה / יודורה ולטי

כרמל, 223 עמודים
חסר במלאי ₪
28/04/2008
למה אני גרה במשרד הדוארהסתדרתי יפה עם אימא, עם פּאפָּא-אבא ועם הדוד רוֹנְדוֹ עד שאחותי סְטֵלָה-רוֹנְדוֹ נפרדה מבעלה ותיכף ומיד שבה הביתה שוב. מר וִיטָקֶר! ברור שאני יצאתי עם מר ויטָקֶר ראשונה, כשהופיע לראשונה פה בצַ'יינָה גְרוֹו, וצילם תמונות "תתייצבו
כרצונכם", וסטֵלה-רוֹנדוֹ הפרידה בינינו. אמרה לו שאני חד צדדית. רחבה בצד אחד יותר מאשר בצד האחר, וזה כזב זדוני מחושב: אני אותו דבר. סְטֵלה-רוֹנדוֹ צעירה ממני בשנֵים עשר חודשים בדיוק, לא פחות ולא יותר, ולכן היא מפונקת.
היא קיבלה תמיד כלדבר שבעולם שרצתה, ואחר כך השליכה אותו. פּאפּא-אבא נתן לה את הענק-תוסיף-פנינה הנהדר ההוא
כשהייתה בת שמונה, והיא השליכה אותו כששיחקה כדור בסיס כשהייתה בת תשע, עם שתי פנינים בלבד.
לכן ברגע שנישאה ויצאה מן הבית היה המעשה הראשון שלה להיפרד! ממר ויטָקֶר! הצלם בעל העיניים הבולטות שאמרה
שהיא בוטחת בו. באה הביתה מאחת העיירות האלה שבצפון אילינוֹי והביאה אתה להפתעתנו הגמורה ילדה בת שנתיים.
אימא אמרה שרגע קל איחלה לה שתיפול מתה. "הנה לך הילדה הבלונדית הנהדרת הזאת ואפילו מילה אחת לא טרחת לכתוב לאימא שלך על זה," אימא אומרת. "אני מתביישת בך כל כולי." אבל היא לא התביישה כמובן.
סטֵלה-רוֹנדוֹ מסירה את הכובע – הלוואי יכוללתם לראות אותו, ואומרת: "אבל אימא, שירְלי-טי מאומצת. אני יכולה להוכיח את זה."

מבחר מתוך סיפוריה של יוּדוֹרה וֶלְטִי (2001-1909), שעניינם ברקמת היחסים הפגומים שבין בני אדם. המבחר לקוח משני קובצי סיפוריה הראשונים (1943-1941).
יודורה ולטי היא סופרת אמריקנית נודעת, ילידת מיסיסיפּי. בשנים 1984-1936 פרסמה וֶלְטִי עשרות סיפורים קצרים, שישה רומנים, קובץ שירים, אסופה מתוך מאמריה על יוצרים וכתיבה יוצרת, ואלבום תמונות שצילמה במשך חמישים שנה, בצירוף מאמר על מה שתרם ניסיונה בעיתונאות ובצילום לאמנות הסיפורת שלה. ולטי זכרתה למוניטין ולפרסים יוקרתיים – ובהם פרס פוליצר.

תרגם מאנגלית: אמציה פורת
אחרית דבר: צפירה פורת 

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך