האביב מביא איתו תמיד אווירה חגיגית ופרחונית ומלאה בציפיה (ובאלרגיה, ובקלישאות) לקראת החג. באביב יש הזדמנות לאוורר קצת את האיברים שהתעטפו בחודשים האחרונים בשרוולים ארוכים, לרענן את חלון הראווה בהמון ספרים חדשים ומעניינים שיצאו לקראת החג, לארח שוב לקוחות ותיקים ואהובים ולהכיר לקוחות חדשים שמגיעים לראות מה חדש ולקנות מתנות לחג.
בטקס שהפך כבר למסורת אצלנו, כל אחת מנשות החנות בחרה ספר שהיא אוהבת והמליצה עליו בקול החגיגי שלה. הנה מוגשות המלצותינו – ספר היסטוריה, רומן מקור, שני ספרי ראשית קריאה שיתאימו גם למבוגרים חובבי ספרות הילדים וספר בישול אחד – לקריאה אביבית או כמתנה לחג. מאחלות חג חירות שמח!

סייקס פיקו

יודית ממליצה על קו בחול מאת ג'יימס באר:

קו בחול הוא ספר היסטוריה נגיש מאוד, כתוב באופן מאיר עיניים וקריא, השופך אור על מהלכים היסטוריים שקרו לפני למעלה מ-100 שנה. מפתיע לגלות עד כמה המהלכים הדרמטיים הללו, שהתהוו בתחילת המאה העשרים במזרח התיכון, הושפעו מתכונותיהם האקסצנטריות של סייקס, פיקו ולורנס (איש ערב). מעבר לזה, מעניין ומרתק לקרוא את הספר כעת, עם השינויים המדיניים והפוליטיים במזרח התיכון.

עדי ממליצה על עד שתתחילי לדבר מאת גליה תנאי:

אם לתאר ויזואלית את הקריאה בספר עד שתתחילי לדבר  תנועת זרמים שנפגשים ומתפצלים ממחישה אותה. זהו סיפורן של ליאורה, רופאה פסיכיאטרית, ושירה, ישראלית צעירה ונזירה בודהיסטית הנפגשות בנקודות שונות בדרכה של כל אחת. האמונה כי כל מפגש הוא הזדמנות לשינוי קיים בספר לכל אורכו. הגיבורות מגדירות את עצמן באמצעות דמויות רבות שהן פוגשות בדרכן אך המפגש ביניהן מחדד את המתח הקיים בין תפיסות עולם. הפער האמיתי בין התרבויות בעולם שנראה כביכול פתוח ודובר את אותה השפה מקשה על המעברים ושומר על מתח. הקול הוא מרכיב חשוב בספר כמו גם בשמו, מה שמחזיר אותי, שוב, גם לתנועה של גלי קול שעוצמתם משתנה ומשמעותם היא לא רק בעצם קיומם אלא גם בנשמעותם.

דפנה לא הצליחה להחליט בין שני ספרים ולכן ממליצה על שניים:

מפתח הזהב הקטן או הרפתקאות בורטינו מאת א' טולסטוי, איורים מאת עמינדב קנייבסקי

א' טולסטוי (שאולי מוכר לכם מהלפת הענקית) חולק איתנו את סיפורו של פינוקיו כפי שהוא זוכר אותו בילדותו וכפי שסיפר בעצמו לילדיו ולידידיו. הרפתקאות בובת העץ (בורטינו באיטלקית) ושלל הטיפוסים והחיות שהוא פוגש בדרכו חזרה אל ביתבילבי גרב ברך אביו נגללות בספר סוחף, שנון עם איורים נהדרים משנות ה-50. מתאים לקורא הצעיר וגם לזה המבוגר.

הספר הגדול של בילבי גרב-ברך מאת אסטריד לינדגרן, איורים מאת אינגריד ואנג נימן

לכבוד חגיגות ה-70 להולדת הדמות בילבי גרב-ברך, מוגש לקורא ולקוראת הצעירה (ולא רק לצעירים) סיפורה של בילבי ועוד שניים מסיפורי ההמשך על קורותיה. בילבי המנומשת, מלאת דמיון וכנה עד אין קץ, מנהלת את חייה לבד. היא עורכת מסיבות יום הולדת מתי שהיא רוצה, אוכלת ממתקים, מתלבשת לבדה ומורדת בכל המוסכמות החברתיות של עולם המבוגרים. בגיל 25 היא תיקרא אנרכיסטית, וכן, הייתי רוצה להיות כמוה…

אפייה מהירה 2

ציפי ממליצה על אפייה מהירה מאת ארז קומורובסקי

אני אוהבת את ארז קומורובסקי. את הכתיבה שלו, את האופן שבו הוא מבשל, את הגישה הפשוטה לחומרי גלם שאינם תמיד פשוטים ואת האוכל הטעים שספרי הבישול שלו הנפיקו לי שוב ושוב ברבות השנים. זו ההזדמנות שלי לצאת בקריאה נרגשת למר קומורובסקי ולהודות לו: תודה, איש יקר, שהתאמת את עצמך אלי באופן מופלא ובדיוק עכשיו, כשיש לי עוללית קטנה ואין לי זמן לטפח שאור ולהתפיח בצק עשרים וארבע שעות ששנים-עשר מהן מהן בקירור, הוצאת לי ספר אפייה מהירה. אני אוהבת אותך. והספר שלך מהמם. אני אקח את הלחם שום ורוזמרין שלי עכשיו, תודה.

 

חצר סיפור פשוט