2013 שלנו היתה שנה עמוסה בספרים, ערבי קריאה, סדנאות כתיבה, תערוכות איור, סיפורים קצרים ורעיונות חדשים. ב2013 חווינו את וחשבנו על השינויים שעוברים על שוק הספרים, על האופנים שבהם הקריאה והכתיבה משתנות ומתחדשות וגם נשארות אותו הדבר; על ספרות דיגיטלית, תרבות אינטראקטיבית וכלכלה חברתית. השנה התחוור לנו יותר מתמיד מהי קהילה תומכת, הזכות לארח ולשוחח עם סופרות וסופרים, קוראות וקוראים אוהבי מילים וספרים ולהכיר בכל יום עוד ועוד אנשים שחולקים איתנו את האהבה לתרבות עצמאית מקומית וליצירה שבין הדפים, מאחורי הכריכות, בקרקעית השפה. 

collage 7

כמו בכל שנה, עקבנו בעניין אחרי כל הספרים החדשים והמסקרנים שיצאו לאור, בחרנו להעמיק את אוסף הספרים ביצירות של סופרות וסופרים אהובים ומוכרים וגם ביצירות ביכורים מקוריות וחדשות. המשכנו בחקירה ובעיון מחדש בקלאסיקות, גילוי יצירות אינדי מסקרנות בעברית ובאנגלית והצגת קטלוגים מן התערוכות המעניינות של 2013.

הורד בדיוק לפני שנה השקנו את אתר הבית החדש שלנו שאיתו אנחנו מגיעות אל מעבר לים בכל יום. מפליא לגלות כמה ענין יש בספרות וביצירה המקומית וכמה יותר מתמיד קרוב 'שבזי 36' ל'צרינג קרוס 84'. באתר אפשר לרכוש ספרים, אנו מבצעים משלוחים לארץ ולחו"ל, באווירון ובאופנים; אפשר לעקוב אחרי לוח האירועים שלנו ולהתעדכן בספרים, כתיבה ומדפים בבלוג 'צריכה עזרה?' שבו כתבנו השנה על ספרים יקרים ללבנו, אוסף האומנות שלנו, ספרים ברדיו, ספרות וקולנוע, ספרות ואוכל וגם את הפוסט הזה כמובן.

collage

השנה הרגשנו יותר מתמיד כמה טוב להיות חנות עצמאית שהיא חלק מקהילה, בית להשקות ספרים וסדנאות כתיבה. התחדדה בנו התחושה שאנחנו חלק מתופעה של מסחר ותרבות לוקאליים, הזוכה להערכה ואהבה שלכם, כשאתם מתעניינים ורוכשים ספרים, באים להקראות שירהערבי ספרות מוזיקלייםפתיחות של תערוכות וערבי כתיבה משותפת. אז בהזדמנות זאת רצינו גם להגיד לכם תודה, כיף שאתם חלק מן התהליך הזה וטוב לראות אתכם אצלנו בכל פעם מחדש.  

עצמאיות

גם הרחבנו את אוסף הספרים המאוירים שלנו לילדים ומבוגרים.

איור ועיצוב

ושיפצנו את החצר בשביל להוסיף קצת אור ושקט ליומיום.

חצר

2013 היתה גם שנה של תערוכות: עפרה עמית, נגה הראל, לירון כהן, הדר ראובן, קומיקס ישראלי עצמאי והמחלקה לאיור בבצלאל מלאו את החנות ביצירות אומנות בהשראה ספרותית ובעקבות קורס שלקחנו בו חלק, סטודנטים מהמעבדה לאינטראקציה במכון הטכנולוגי בחולון הציגו אצלנו רעיונות לספרים הדיגיטלים של העתיד. ואם כבר מדברים על ספרות דיגיטלית, שמחנו להכיר השנה גם את אינדיבוק שעושים עבודה נהדרת בתחום ואת בוקסילה – בית לתרבות עברית דיגיטלית, שבקרוב מאד יהיה ניתן למצוא אצלנו עמדה שלהם לרכישת סינגלים ואוספים ספרותיים הישר אל הטאבלט או הסמארטפון.

תערוכות

ספרות ושינוי הם דברים שחשבנו עליהם הרבה ב2013, יצא לנו להתארח בקורס מרתק באוניברסיטת בן גוריון במסגרת המסלול למו"לות ולדון בנושא. וגם לדבר לעומק בערב מיוחד שקיימנו אצלנו ב'סיפור פשוט'  על חוק הספרים, חוק שאנחנו מקוות שישנה את מצבה של הספרות בארץ וייתן לנו וללקוחות שלנו את האפשרות לבחור ספר מתוך סקרנות אמתית ולתמוך בסופרות וסופרים מקומיים באופן ישר וראוי. 

תיק

ומה יהיה ב2014? אנחנו מקוות שעוד הרבה מאותו הדבר וגם עוד תפנית ספרותית מרגשת וחדשה, יצירה בהתהוות שמכילה בתוכה מילים, אומנות והרבה מחשבה. כל הפרטים בקרוב מאד.